Vánoční emise státních dluhopisů už narostla na dvojnásobek

Praha – Investoři si od pondělí do čtvrtečních 12:00 objednali spořicí dluhopisy za 18,6 miliardy korun. Ministerstvo financí přitom plánovalo prodat cenné papíry za 5 až 10 miliard, limit už je tedy překročen téměř dvojnásobně. Úřad proto přikročil ke zkrácení upisovacího období, poslední možnost objednat si dluhopisy mají zájemci dnes. Zaplatit je musí do 14. listopadu.

Původně mělo upisovací období skončit až 29. listopadu. Předčasné ukončení ale není ničím novým, stejně musel resort financí postupovat i v případě jarní emise. Tehdy si lidé koupili cenné papíry za 17,6 miliardy korun.

Zájemci si mohou dluhopisy objednávat na téměř 1 700 místech, mezi něž patří vybrané pobočky České spořitelny, ČSOB, Komerční banky, České pošty a J&T Banky. Samotné cenné papíry vydá ministerstvo 12. prosince.

Jaké dluhopisy jsou k dispozici?

  • prémiový dluhopis s tříletou splatností a průměrným ročním výnosem 2,3 procenta
  • pětiletý kuponový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,73 procenta
  • pětiletý reinvestiční spořicí dluhopis s ročním výnosem 2,98 procenta
  • sedmiletý protiinflační dluhopis úročený podle míry inflace, ke které se připočte ještě reálný výnos 0,5 procenta ročně

Ke koupeným dluhopisům lze pořídit dárkový certifikát nebo pamětní list.


„Já mám radost, že je o dluhopisy zájem. Vážíme si důvěry občanů,“ řekl v úterý v rozhovoru pro Studio ČT24 náměstek ministra financí Jan Gregor. Investoři podle něj mají největší zájem o tříletý prémiový dluhopis s průměrným ročním výnosem 2,3 procenta, který představuje asi polovinu dosavadních objednávek. Zhruba třetinu objednávek pak tvoří pětiletý reinvestiční dluhopis s ročním výnosem 2,98 procenta.

Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.