Babiš představil svého nástupce v Agrofertu, Zbyňka Průšu

Praha - Andrej Babiš už oznámil, kdo ho nahradí v čele jeho gigantu Agrofert. Pokud by vstoupil do vlády, předsedou představenstva Agrofertu by se stal Zbyněk Průša, šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA. Babiš se takto vyjádřil pro časopis Forbes.

„V případě, že budu ve vládě, tak předsedou představenstva bude Zbyněk Průša,“ uvedl Babiš o současném šéfovi DEZY a dlouholetém Babišově souputníkovi. Jako jeden z mála lidí z vedení Agrofertu si Průša s Babišem tyká. „S Andrejem spolupracujeme od roku 1993. Když mi to místo nabídl, byl jsem potěšen,“ prohlásil pak Průša pro Forbes.

Zbyněk Průša

  • Datum narození: 6. prosince 1953.
  • Vzdělání: anorganická chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích.
  • Současné funkce: místopředseda představenstva akciové společnosti Agrofert; generální ředitel a předseda představenstva chemičky DEZA z Valašského Meziříčí; předseda představenstva pardubické chemičky Synthesia; předseda představenstva výrobce umělých hmot Fatra z Napajedel; předseda představenstva přerovské chemičky Precheza; jednatel výrobce sazí CS Cabot (všechny výše zmíněné firmy jsou součástí koncernu Agrofert); vlastník společnosti Valašský golfový klub.
  • Kariéra: Po ukončení vysokoškolského studia v roce 1978 nastoupil do Urxových závodů ve Valašském Meziříčí (dnešní DEZA). Pracoval ve výzkumném ústavu pro koksochemii, v roce 1990 se stal vedoucím odboru výzkumu a technického rozvoje, o tři roky později obchodním ředitelem. Předsedou představenstva a generálním ředitelem DEZY je od roku 1999. V uplynulých letech, stejně jako v současnosti, zastával funkce ve statutárních orgánech několika firem skupiny Agrofert. 

Koncern Agrofert platí za jedničku zemědělsko-potravinářského sektoru v Česku a dvojku v chemickém průmyslu. Ve více než dvou stovkách dceřiných firem dává podle údajů z loňského prosince práci zhruba 27 000 lidem a patří tak k největším zaměstnavatelům v zemi. Babiš je jeho stoprocentním vlastníkem.

Ze soukromé sféry do vlády

Přestože jednání o podobě budoucího kabinetu ještě nejsou na konci, zatím se zdá, že devětapadesátiletý Babiš by se v ní mohl stát jednou z nejdůležitějších postav - ministrem financí či vicepremiérem pro ekonomiku. Nebyl by prvním, kdo by kvůli vstupu do politiky omezil svou účast v podnikání. Například bývalý člen vlády za Věci veřejné Vít Bárta odešel z čela firmy ABL, kterou založil a roky vedl.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek

Agrofert má navíc právní analýzu, ze které vyplývá, že pokud by se stal Babiš ministrem, musí rezignovat jak na funkci předsedy představenstva, tak generálního ředitele mateřské společnosti skupiny Agrofert. Pokud by zůstal řadovým poslancem, může na obou postech zůstat. Ani případné angažmá ve vládě by však neovlivnilo fakt, že Babiš zůstane stoprocentním vlastníkem firmy, která ovládá více než 200 dalších subjektů především z oblasti zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu, ale také lesnictví a médií. 

Podrobnější informace o celém Babišově impériu najdete v našem článku.  

KONCERN AGROFERT HOLDING:

Chemický průmysl - DEZA, Fatra, Lovochemie, Synthesia

Lesnictví a dřevařství - Uniles, Wotan Forest, Nový Forest (zatím není v majetku Agrofertu) 

Média - Mafra, AGF Media, Ecopress

Potravinářství - Kostelecké uzeniny, Krahulík - Masozávod Krahulčí, Mlékárny Hlinsko, Olma, Penam, Vodňanská drůbež

Zemědělství - Agropodnik Domažlice, Oseva, Tajba 

Ostatní firmy patřící Agrofertu - Agrofert, a. s., Agrotec, Ethanol Energy