Brno chce pro Amazon dálniční nájezd, o projekt má zájem i Holešov

Brno - Brněnští zastupitelé se zřejmě poučili v Dobrovízi a trvají na tom, že distribuční centrum Amazonu vznikne na Černovické terase v Brně, jen pokud se postaví i nájezd na dálnici D1. Amazon plánoval, že by obří logistické středisko fungovalo už od září 2014. Jako alternativu k brněnské lokalitě dnes zástupci společnosti Industry Servis ZK nabídli Amazonu volné místo v průmyslové zóně v Holešově na Kroměřížsku. Oznámil to Jakub Černoch, výkonný ředitel krajské firmy, která holešovskou zónu spravuje.

Amazon chce v Brně v lokalitě Černovická terasa postavit obří distribuční centrum, práci by tady mohly najít 2 tisíce lidí plus další 3 tisíce v sezonních špičkách. Firma chtěla, aby centrum fungovalo ještě před příštími Vánocemi. Jenže to by mohlo zkomplikovat dnešní rozhodnutí brněnských zastupitelů.

Ti odsouhlasili usnesení, podle něhož bude mít nájemní smlouva a budoucí kupní smlouva s Amazonem odloženou účinnost a bude podmíněná výstavbou napojení na D1. Místní se totiž obávají nárůstu dopravy. Komunikaci může podle platné legislativy nechat postavit pouze Ředitelství silnic a dálnic.

Jak by mohlo vypadat distribuční centrum Amazonu?
Zdroj: ČT24

Proti výstavbě logistického centra se postavili lidé ze sdružení Čisté Tuřany. Společně s radnicí městské části Slatina požadují zpracování studie vlivu na životní prostředí EIA. Podle nich je už nyní doprava v Tuřanech na hranici snesitelnosti.

Další logistické centrum chtěl Amazon postavit i v Dobrovízi u Prahy. Tady ale projekt obřího střediska o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních odmítli místní v hlasování. Taktéž se obávají, že by přes obec jezdilo moc aut (více čtěte ZDE). Moravskoslezský kraj poté nabídl Amazonu k výstavbě centra průmyslovou zónu Mošnov na Novojičínsku (více ZDE).

V Holešově zájem mají

Jelikož projekt Amazonu naráží na problémy v Praze i Brně, s nabídkou rychle přispěchali správci holešovské průmyslové zóny. „O možnosti investovat v Holešově ví Amazon již od dubna. Tehdy nám odpověděli, že si vybrali jiné lokality. Nyní je jako potenciálního investora oslovujeme znovu. Jde o záměr, který by do regionu mohl přinést tisíce pracovních míst,“ uvedl Jakub Černoch, výkonný ředitel společnosti, která zónu spravuje. Dodal, že dopis byl adresován řediteli Amazonu pro Evropu Timu Collinsovi.

Amazon

Amazon… je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Založil ho v roce 1994 Jeff Bezos. Amazon už má v tuzemsku poblíž Letiště Václava Havla centrum pro vrácení zboží.

Další dvě distribuční centra v České republice by se měla stát součástí sítě 25 podobných provozů rozmístěných v 7 evropských zemích. Výstavbu velkých logistických center plánuje Amazon také v Polsku – počátkem října oznámil, že v příštích dvou letech vybuduje u našich severních sousedů tři areály.


Holešovská zóna měla být jedním z největších průmyslových parků v zemi, zatím se do ní ale uchýlila jediná firma. Základní infrastruktura byla dokončena už v listopadu 2009. Kraj původně počítal, že průmyslový park plně zahájí provoz v roce 2015 a přinese až 12 tisíc nových pracovních míst. Plány ale narazily na hospodářskou krizi a na výhrady některých místních. Nelíbí se jim, že zóna, která vznikla na bývalém letišti, stojí na zdrojích pitné vody.

To, že Amazon chce v Česku už do příštího září vybudovat dvě obří distribuční centra, ale neznamená, že by přímo vstupoval na místní trh. Webové stránky v češtině firma zatím neplánuje. Sklad v centru Evropy má sice zkrátit dobu dodání, zlevnit zboží a rozšířit nabídku, těžit z toho budou ale hlavně zákazníci v okolních státech.