Nezaměstnaných Francouzů přibývá, sliby prezidenta nevyšly

Paříž - Zhruba každý desátý Francouz nemá práci a šance, že si nějakou najde, nejsou velké. Míra nezaměstnanosti znovu míří k rekordům. V listopadu evidovaly tamní úřady 3,3 milionu lidí bez práce, což je oproti loňskému roku o 5,5 procenta víc. „Soukromý sektor bude schopný vytvářet dlouhodobá pracovní místa, až se opravdu restartuje hospodářství celé Evropy,“ říká ekonom Henri Sterdyniak.

Zatímco někdo kupoval pro své blízké k Vánocům třeba luxusní parfém, jiní si do nákupních center ve francouzské metropoli přišli jenom prohlédnout dekorace. Bohaté vánoční svátky totiž všichni neměli. Problémy vyjít s penězi a zaplatit běžné účty třeba za nájem, topení nebo elektřinu má v zemi pořád dost lidí. Nemají totiž práci. Spíš než ve frontách u pokladen v obchodech tak čekali u přepážek pracovních úřadů.

„Už v nic nedoufám, ztratila jsem i sebedůvěru. Hledám práci od roku 2007 a nic se od té doby nezměnilo. Úřad práce mi vůbec nepomáhá. Navíc mi teď akorát bylo padesát, takže myslím, že ani v roce 2014 mě nic dobrého nečeká. Politikům už vůbec nevěřím, musím bojovat sama za sebe,“ říká nezaměstnaná Pařížanka Catherine.

Video Práce se ve Francii hledá velmi těžko
video

Práce se ve Francii hledá velmi těžko

Míra nezaměstnanosti je znovu na rekordu těsně pod 11 procenty. Sliby politiků v čele s prezidentem, že počet lidí bez práce do konce roku klesne, tak nevyšly. Francois Hollande přesto dál vytrvale tvrdí, že obrat k lepšímu je na dosah.

„Soukromý sektor bude schopný vytvářet dlouhodobá pracovní místa, až se opravdu restartuje hospodářství celé Evropy. To znamená, že politika úspor by měla být ukončená a spíš se musí investovat,“ vysvětlil ekonom Henri Sterdyniak.


Hrubý domácí produkt země klesl ve třetím čtvrtletí o desetinu procenta. V posledním kvartále by měla ekonomika vykázat růst. I tak to ale žádné zlepšení pro nezaměstnané nepřinese. To přijde podle francouzského statistického úřadu nejdřív v polovině příštího roku.