Kobra vypuštěna, daňové úniky začne potírat od září

Praha - Ministři financí a vnitra Andrej Babiš (ANO) a Milan Chovanec (ČSSD) podpisem dohody formálně zahájili tzv. projekt Kobra. Společné virtuální pracoviště ministerstev financí a vnitra má efektivněji bojovat proti daňovým únikům velkého rozsahu a daňové kriminalitě. Pracovat by skupina měla začít nejpozději od září, zapojeny by v ní měly být desítky lidí. „V čele koordinovaných složek státu budou stát policejní prezident a generální ředitelé finanční a celní správy,“ uvedlo MF.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Jakub Jirsák
Video Ministři stvrdili vznik daňové policie
video

Ministři stvrdili vznik daňové policie

Ministři stvrdili vznik daňové policie

Zástupce MV: Jde o novou formu spolupráce tří složek

„Přeju Kobře, aby byla rychlá, efektivní a neušel jí žádný pachatel,“ podotkl při podpisu dohody šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a zdůraznil, že za dva měsíce došlo ke vzniku útvaru, na který se čekalo sedm let.

Útvar bude mít tři pracovníky, kteří budou dohlížet především na koordinaci jednotlivých úřadů. „Každá oblast bude mít svého vedoucího. Půjde o zástupce policie, celníků a finanční správy,“ upřesnil Chovanec s tím, že dohoromady by měl mít útvar až desítky lidí. „Následná ambice je, aby to fungovalo i v krajích. Tedy dnešní dohodu berte jako pilotní projekt,“ dodal.

Výměna informací i společné mediální výstupy

Dohoda o spolupráci, výměně informací a koordinaci v boji proti daňovým únikům zahrnuje například výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů.

Na vzniku skupiny se Chovanec s Babišem dohodli na počátku března. „Pokud nechceme stíhat jen bílé koně a chceme si posvítit i na organizátory daňových podvodů, tak musíme vést diskusi, jak některé typy podvodů podchytit tak, aby byla trestná i jejich příprava,“ uvedl Chovanec.

Podle Andreje Babiše struktury Finančního analytického útvaru (FAÚ), finačního úřadu i celníci na daňových unicích standardně pracovali, problém prý byl dosud na straně vnitra a policie. „Nyní konečně budeme mít jasného partnera,“ poznamenal ministr financí. S ministerstvem vnitra a s policií chceme intenzivně spolupracovat nejen v daňových únicích, ale také v oblasti hazardu," dodal Babiš.

V souvislosti s nově ustavenou spoluprací pak uvedl, že samotné ministerstvo financí bude muset změnit motivaci pracovníků finančních úřadů při odhalování daňových úniků. „Pracovníci finančních úřadů nemají konkrétní motivaci. Pokud máme daňové nedoplatky, tak jsem očekával vždy nějakou odměnu při jejich odhalení. To tak ale není. To bychom chtěli změnit. V tomto směru musíme změnit motivaci našich úředníků,“ uvedl Babiš.

Kobra prý bude pod kontrolou

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) vznik specializovaného útvaru přivítal. „Je to velmi dobrá věc, která může přispět k potlačování daňových úniků,“ myslí si poslanec. „Jsem pro každý účinný prvek, který by mohl daňovým únikům zamezit,“ dodal.

Zneužití vlivného orgánu se přitom Váňa neobává. „Nezavrhoval bych dobrou myšlenku,“ zdůraznil s tím, že není ani na překážku, že se šéfové útvaru budou zodpovídat vlivnému podnikateli a ministrovi v jedné osobě Andreji Babišovi. Kobra podle něj bude pod kontrolou Generální inspekce bezpečnostních sborů i sněmovních kontrolních výborů.

Vznikne centrální registr bankovních účtů

V souvislosti s účinnějším potíráním daňové kriminality se ministři dohodli dříve i na vzniku centrálního registru účtů u České národní banky. Registr má být upravený zákonem, který chce Babiš předložit vládě. Babiš k tomu dnes uvedl, že pokračuje debata s centrální bankou s tím, že by MF používalo pro přechodné období systémy ČNB nebo České bankovní asociace.

Ta takový systém má a nabízela jej při představení nápadu s centrálním registrem účtů. Banky dnes provozují elektronický systém výměny žádostí o údajích na účtech prostřednictvím datové schránky. Banky mohou žádosti zpracovat v řádu hodin.

Chovanec následně uvedl, že vznik centrálního registru účtů si vyžádá změny zákonů. A v přechodném období tak bude nutné využívat systémy bank. Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

Podle opozice jde o umělý útvar

Někteří zástupci opozice přitom uvedli, že v Česku žádná nová speciální jednotka finanční policie nevzniká. „To není žádný nový útvar, ale spíš zlepšená komunikace a na to si myslím nemusí ministři jedné vlády podepisovat smlouvu,“ tvrdí expert ODS na problematiku policie Evžen Tošenovský. Finanční policie už v Česku jednou fungovala - a to přesně dva roky. Sídlila v pražské budově na Perštýně a během své samostatné existence zachránila pro stát 4 miliardy korun.