Žádejte potvrzení o pojištění cestovky, vyhnete se komplikacím

Praha - Ti, kdo si dovolenou chtějí koupit přímo od cestovní kanceláře, by letos měli být obezřetnější. Pojišťovny zhruba stovku z nich odmítly pojistit proti úpadku. Několik cestovek přitom rok co rok krachuje - třeba loni jich bylo sedm, v letech předchozích devět. V těchto číslech ale nejsou zahrnuté ty firmy, které svou činnost ukončí bez problémů a bez dopadu na turisty.

Video Události: Asi stovku cestovek odmítly pojišťovny pojistit proti úpadku
video

Události: Asi stovku cestovek odmítly pojišťovny pojistit proti úpadku

Každý zákazník cestovní kanceláře by si měl ověřit, zda je cestovka pojištěná pro případ úpadku. V potvrzení o pojištění by mělo být uvedeno plné jméno cestovní kanceláře, pojišťovna, která certifikát vydala, a taky doba, pro kterou je pojistka platná. Pojistka má pomoct v těch případech, kdy kancelář skončí nečekaně, turisté by se pak měli dostat zpátky domů bez vážnějších potíží a dalších výdajů. 

Podle aktuálních údajů má platnou pojistku 979 cestovních kanceláří. Počet těch, kterým pojišťovny odmítly smlouvu podepsat, se pohybuje kolem stovky. Důležitou roli hraje třeba finanční kondice cestovky. Firmám, které pojistku nedostanou, hrozí odebrání koncese, a měly by tak skončit. Řada expertů na turistiku ale tvrdí, že cestovek bude ještě ubývat. I proto že přibývá lidí, kteří jezdí na dovolenou po vlastní ose a letenky i hotely si kupují na webu. 

„Takové reálné a rozumné číslo počtu cestovních kanceláří na českém trhu je tak kolem 600,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Teď je cestovek v Česku zhruba tisícovka v přepočtu na obyvatele. To je výrazně víc než například v Německu nebo na Slovensku. Podobně jako Češi jsou na tom třeba Dánové nebo Belgičani.