Unipetrol dividendu opět nevyplatí

Praha - Petrochemický gigant Unipetrol nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodnutí padlo na dnešní valné hromadě firmy. Holding dá 95 procent z loňského zisku, tedy 891 milionů korun, na účet nerozděleného zisku minulých let. Zbylých pět procent pak poputuje do rezervního fondu.

Rozhodnutí valné hromady se podle makléře brokerjet ČS Josefa Novotného čekalo a nevyvolalo žádnou reakci na pražské burze. Unipetrol nevyplatil žádnou dividendu od roku 2007, předtím k tomu došlo v roce 1997. A není ani pravděpodobné, že by společnost v nejbližší době svou dividendovou politiku změnila, dodal Novotný.

Firma bezdividendovou politiku vysvětluje špatným makroekonomickým prostředím

Finanční situace skupiny Unipetrol byla podle představenstva v průběhu několika minulých let pod tlakem kvůli obtížnému makroekonomickému prostředí. Vliv na ni měly hlavně velice slabé rafinérské marže v roce 2013, šedá zóna s palivy v České republice a nižší rozdíl cen mezi ropami Rebco a Brent.

Těžba ropy
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStock/Chris Rogers

Unipetrol už v únoru prohlásil, že výplatu dividendy neplánuje. Generální ředitel Marek Switajewski tehdy prohlási, že pro dividendu není v prostředí, kdy společnost generuje ztráty, místo. 

Akcionáři také znovuzvolili tři členy dozorčí rady, kvůli skončení jejich funkčního období. Do funkce byli opět zvoleni Piotr Kearney, Slawomir Jedrzejczyk a Dariusz Krawiec. Mandát jim měl skončit 30. června. Investiční skupina J&T, která měla zájem o místo v dozorčí radě, post nezískala.

Unipetrol podniká v oblasti zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemické výrobě. Od roku 2005 je společnost součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Do holdingu patří například síť čerpacích stanic Benzina nebo Česká rafinérská.