Operátoři zlevňují, Češi za volání z dovolené ušetří

Praha - Volání z dovolené bude letos levnější. Od poloviny června začnou operátoři snižovat své ceny po Evropě, u hovorů spadnou o čtvrtinu, data zlevní dokonce o polovinu. To všechno kvůli tlaku Bruselu.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/MilosStankovic
Video Události: Roaming bude levnější
video

Události: Roaming bude levnější

Události: Roaming bude levnější

Ekonomika ČT24: Volání ze zahraničí zlevní

Volání z dovolené bude letos levnější. Od poloviny června začnou operátoři snižovat své ceny po Evropě. „Snižujeme ceny u volání, SMS, MMS i datových přenosů. V průměru o 16 až 53 procent,“ potvrzuje mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. 

Proti loňsku jdou ceny dolů víc než o korunu. Proti roku 2003 dokonce o 30 korun. Na to lidé slyší a pomalu se zbavují strachu zvednout v cizině telefon. „Zákazníci v minulém roce v rámci roamigu volali o 1/4 více než v letech předchozích,“ přisvědčuje mluvčí společnosti Vodafone Markéta Kuklová. 

O co víc Češi v cizině volají, o to méně posílají textové zprávy. Jejich počet už několik let zůstává stejný. Roste ale objem dat - i jejich cena letos v létě spadne. „Nejčastěji využívají lidé data ke stahování emailu, k hledání v mapách a k procházení internetových stránek,“ vypočítává využívání dat v zahraničí mluvčí O2 Hany Farghali. 

Příští rok přitom klesnou ceny za volání ze zahraničí ještě níž. Evropská unie totiž chce, aby se vyrovnaly cenám domácích hovorů.