Paříž ochromila stávka železničářů – dálnice praskají ve švech

Paříž  Ve Francii pokračuje stávka strojvedoucích. Podle státních drah vážně narušuje železniční dopravu v zemi. Největší chaos je v Paříži, kde navíc stávkují i taxikáři. Na železnice má vyjet jen zhruba polovina rychlovlaků a třetina regionálních či příměstských spojů. Noční vlaky mají být zcela zrušeny. Zaměstnancům se nelíbí plán vlády, která chce projednat reformu železniční dopravy v zemi.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

Stávka na francouzské železnici začala již v úterý večer, naplno se ale projevila až dnes ráno, když chtěli lidé využít vlaků při cestě do práce. Stávka je podle zpravodaje ČT Petra Zavadila, který situaci monitoruje přímo na místě, skutečně veliká a výrazně ovlivňuje dopravu nejen v Paříži, ale i v jiných částech země. Vlakových spojů jezdí v lepším případě 50 procent. Situace je dost dramatická, na silnicích v okolí Paříže jsou dlouhé zácpy – celkově kolem 300 kilometrů. Řidiči začínají být dost rozčilení.

Rychlovlaky Eurostar mezi Londýnem a Paříží zatím fungují normálně, stejně jako vlaky do Německa, narušen byl provoz spojů do Španělska.


Stávkující tvrdí, že vinu nese vláda, která předložila reformu železnic – chce sloučit do jedné společnosti provozovatele vlaků a tratí, aby zefektivnila jejich nakládání s financemi. Obě společnosti mají totiž astronomické dluhy.

Odbory proti sloučení nejsou, ale zdá se jim, že návrh je pouze kosmetický a že na něj doplatí pouze zaměstnanci. Pokud vláda neustoupí, bude stávka pokračovat.

Aktuální situaci monitoruje francouzský deník Le Figaro.


Protest taxikářů hlásí pětice zemí

Kromě nejezdících vlaků narazí dnes cestující i na nedostatek vozidel taxislužby. Francouzští taxikáři se přidali ke svým kolegům v Británii, Belgii, Španělsku a Německu a protestují proti existenci aplikace Uber, která nahrazuje taxametr.

Uber umožňuje cestujícím přímo se spojit se soukromými řidiči (prověřenými společností Uber), kteří je odvezou na jimi požadované místo za velmi nízké ceny. Jsou tak pro taxíky obrovskou konkurencí. Problémem je, že tato aplikace není jako taxislužba registrovaná a přesto funguje i jako taxametr, což je prý nelegální. Odpoledne se chystali k protestu připojit i taxikáři na britských ostrovech. Protestu v Londýně se prý zúčastní až 12 000 řidičů vozů taxi.