ERÚ se staví proti energetickému zákonu – nechce mít radu

Praha – K odmítnutí novely energetického zákona a jeho navrácení vládě k přepracování vybídla poslance předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Míní, že vláda chce úřad politizovat prostřednictvím rady ERÚ, kterou novela zavádí. Sněmovna bude novelu v prvním čtení projednávat na schůzi, která začne v úterý.

Novela energetického zákona má změnit způsob platby poplatku na obnovitelné zdroje energie a také umožní provozovat malé solární elektrárny bez zbytečné administrativy. Pro současnou hlavu ERÚ je však nepřijatelná kvůli radě, která má úřad nově vést. Alena Vitásková na semináři o předloze uvedla, že nemá problém se samotnou existencí rady, ale vadí jí její podoba – podle Vitáskové dojde k politizaci úřadu, který dohlíží na ceny energií.

Rada ERÚ má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být předsedou úřadu, ale nejdéle na tři roky. Členy rady a předsedu ERÚ má nově jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. V současné době úřad radu nemá a předsedu jmenuje prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté. „Současný nezávislý způsob regulace končí, jedná se o zjevný pokus o politizaci úřadu,“ uvedla Vitásková. Předseda rady se podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.

Současné předsedkyni ERÚ také vadí, že by měla rada začít řídit úřad již v polovině příštího roku. „Je to v rozporu s tím, co veřejně deklaroval ministr Mládek, kdy rada měla vstoupit v platnost až v roce 2017, po mém funkčním období,“ poukázala Vitásková.

Video Předsedkyně ERÚ kritizovala novelu energetického zákona
video

Předsedkyně ERÚ kritizovala novelu energetického zákona

Předsedkyně ERÚ kritizovala novelu energetického zákona

03.11.2014 Eko

Vitásková: Vláda chce ERÚ zpolitizovat

Podle Vitáskové je přesto vznik rady možný, měla by ale být nezávislá, apolitická a měla by mít jasně stanovené pravomoci. ERÚ navrhuje model, v němž by dva členy jmenovala sněmovna, dva Senát a dva prezident. „Ať odvolání není o tom, kdo se komu znelíbí,“ vyzvala Vitásková, podle které ministerstvo novelu s úřadem dostatečně nekonzultovalo. Předsedkyně úřadu proto chce, aby poslanci novelu vrátili vládě k přepracování.

MPO: Vycházíme ze zahraničních zkušeností

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v reakci na vystoupení šéfky ERÚ uvedlo, že navržené uspořádání rady vychází ze zahraničních zkušeností či organizace regulačních orgánů v jiných tuzemských sektorech, například telekomunikacích.

„Při projednávání návrhu zákona byla Rada ERÚ, její postavení a působnost podrobena široké diskusi včetně jednání Legislativní rady vlády. Nebráníme se ovšem diskusi i o jiných modelech včetně dnes vůbec poprvé zmíněného návrhu paní předsedkyně Vitáskové,“ uvedl Miroslav Kynčl z tiskového oddělení MPO.

Resort trvá na tom, že podoba návrhu zákona byla s ERÚ řádně konzultována. „Ostatně řada jeho připomínek byla do návrhu zapracována,“ dodal Kynčl.