Živnostníci mají šanci získat zpět zrušenou slevu na dítě

Praha – K Ústavnímu soudu podala stížnost podnikatelka Marcela Rytířová, která napadá zrušení slevy na dani na dítě. Pokud by uspěla, ovlivnila by tím i ostatní podnikatele. Podobně se letos podařilo vrátit pracujícím důchodcům slevu na dani. Soud by měl rozhodnout až v příštím roce.

Video Události: Další stížnost k ÚS kvůli zrušené slevě na dani
video

Události: Další stížnost k ÚS kvůli zrušené slevě na dani

Živnostník, který chce na daních uplatnit slevu na dítě, musí vést podrobné účetnictví a nepoužívat výdajové paušály. V České republice tímto způsobem pracuje s daňovým přiznáním sedmdesát tisíc živnostníků. Před dvěma roky prosadilo ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska zrušení slevy na dítě ve výši 13 400 korun právě pro tyto podnikatele.

Daňová účetní Marcela Rytířová je jedna z nich a rozhodla se kvůli této „nespravedlnosti“ obrátit na Ústavní soud. „Vychovávám syna sama a nemám nárok na tuhle slevu na dani, zatímco jiní rodiče ano,“ uvedla Rytířová, co ji motivovalo k tomu obrátit se na soud.

Inspirací se jí stal případ Marie Adámkové, která v červenci letošního roku u Ústavního soudu dosáhla znovuzavedení slevy na poplatníka pro pracující důchodce. Využila tehdy služeb právníka Ondřeje Moravce a na stejného člověka se obrátila i Rytířová. „I v případě slev na dani u pracujících důchodců Ústavní soud konstatoval právě nepřípustnou diskriminaci daňových poplatníků,“ řekl Moravec.

Pakliže by soud stížnosti nevyhověl, nelze očekávat, že by současný stav nějak změnilo samo ministerstvo. Ani nynější ministr financí Andrej Babiš neuvažuje, že by slevu vrátil pro všechny podnikatele. O stížnosti poznamenává, že se výsledek nedá předjímat. „Je právo každého občana podat ústavní stížnost, takže se necháme překvapit,“ řekl Babiš.