Pálenice hlásí třetinovou úrodu proti loňsku

Zlínsko - Loni jely pálenice ve dne v noci, letos stojí. Úroda ovoce byla především na Zlínsku mimořádně slabá. Nejprve stromy decimovalo sucho, pak naopak deště a hniloba. Odborníci odhadují, že se urodila zhruba třetina toho, co loni.

„Loni se pálilo od října až do 23. prosince v kuse: přes týden, o víkendech, ve dne i v noci, jelo se pořád. Letos jsou některé dny úplně volné,“ potvrdil Pavel Zapletal z pěstitelské pálenice ve Hvozdné na Zlínsku. Tamní palírna nemá zaplněny ani termíny v nadcházejících týdnech, jak bývá obvyklé. „Letos pálím jednou, dvakrát za týden,“ uvedl i provozovatel jedné z brněnských pálenic Miloslav Hořava.

Na vině je neúroda ovoce. „Byly nějaké meruňky, teď se začínají pálit švestky, někdo má mirabelky, letos nebyly moc ani třešně,“ dodal Zapletal s tím, že i cukernatost ovoce je letos slabší. Lidé se snaží neúrodu vykompenzovat například nákupem ovoce z jiných koutů republiky nebo za zahraničí. Špatnou sezonu švestkových kvasů mohou mírně vyrovnat pálenky z jablek. „Mám plný sklep jablek, ale meruňky nemám žádné, ani švestky letos nebyly,“ upřesnil zahrádkář Vlaslav Pupišík.

Video Pálenice hlásí třetinovou úrodu proti loňsku
video

Pálenice hlásí třetinovou úrodu proti loňsku

Navzdory neúrodě se cena v pálenici oproti loňskému roku nemění. Za litr stoprocentního lihu zaplatí klienti 202 korun. „To platí, pokud si dovezou vlastní dřevo. Pokud nemají, připlatí 20 korun k litru stoprocentního lihu,“ upřesnil Zapletal.

V Česku funguje podle celníků 508 pěstitelských pálenic, nejvíc jich je na Uherskohradišťsku. Loni se v nich vypálilo 3 miliony 796 tisíc litrů absolutního lihu. Letos odhadují, že to bude jen asi třetina.