Peníze hned, nebo až v 60 letech? Na rozhodnutí zbývá už jenom pár dní

Praha – Úlevy na daních a peníze z životního pojištění až po dosažení šedesátky, nebo peníze kdykoliv k dispozici a žádné daňové odpočty? Na rozhodnutí mají lidé čas už jenom do konce roku. Od prvního ledna začne totiž platit nové opatření, které ruší dnešní praxi, kdy se peníze na životní pojištění nemusí danit a lidé si je mohou vybrat, kdy chtějí. Změna zákona má zamezit daňovým únikům. Klienti pojišťoven si v souvislosti se změnou za poslední měsíc vybrali více než půl miliardy.

Video Pojišťovny: Stát změnou narovnal podmínky
video

Pojišťovny: Stát změnou narovnal podmínky

Pojišťovny: Stát změnou narovnal podmínky

eko, 8.12.2014

Životní pojištění se mění od Nového roku

Běžná praxe vypadala u lidí s životním pojištěním tak, že jim zaměstnavatel na pojištění přispíval bez nutnosti za tyto peníze odvádět daň. Klienti pojišťoven si pak peníze mohli kdykoliv vybrat. To se má ale od Nového roku změnit. Zákonná úprava, která mění podmínky životního pojištění, má zamezit zneužívání systému i daňovým únikům, které podle České asociace pojišťoven stát ročně stojí zhruba půl miliardy korun.

Lidé se musí do konce prosince rozhodnout, kterou ze dvou nových variant pojištění si vyberou. Mohou si ponechat daňové zvýhodnění, pak ale dostanou peníze z pojištění až po dosažení 60 let věku. Pokud by ale chtěli mít peníze kdykoliv k dispozici, musejí se vzdát daňových odpočtů.

„Legitimní variantou je samozřejmě mít ty smlouvy dvě. Jednu z nich používat pro daňovou výhodu a druhou jako flexibilní zdroj peněz,“ doplňuje Filip Král z České asociace pojišťoven.

  • V případě, kdy se rozhodnou pro variantu s daňovým zvýhodněním, nemusejí klienti pojišťoven nic zařizovat. Jejích pojistka bude převedena automaticky
  • Pokud si chtějí ponechat možnost vybrat si z účtu peníze bez věkového omezení, musejí pojišťovně rozhodnutí nahlásit do konce prosince
  • A ti, kteří si chtějí peníze vybrat ještě před koncem roku, by se měli na pojišťovnu obrátit nejpozději tento týden.

Počet uzavřených životních pojistek
Zdroj: ČT24

Pojišťovny během listopadu poslaly svým klientům dopis, ve kterém je o chystané změně informují. A nárůst zájmu o finanční poradenství na sebe nenechal dlouho čekat. „V září to bylo kolem deseti lidí za měsíc, ale teď nás od konce listopadu kontaktuje kolem šesti lidí denně,“ říká Jiří Lukeš, finanční poradce ze společnosti Fincentrum.

Z počtu čtyř milionů lidí, kteří mají v rámci životního pojištění nárok na daňové zvýhodnění, se jich zhruba pět až deset procent rozhodlo peníze z účtu vybrat. „V souvislosti se změnami podmínek jsme zaznamenali zhruba trojnásobný nárůst v počtu žádostí o mimořádný výběr z životního pojištění,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. A podobně jsou na tom i v pojišťovně Kooperativa, kde si klienti vybrali za poslední měsíc zhruba půl miliardy korun.

Odborníci: Životní pojištění moc výhodné není

Investiční životní pojištění není podle řady odborníků až tak výhodné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je totiž spojováno s vysokými náklady, které mohou narůst až na desítky tisíc korun. V porovnání s jinými nabídkami na trhu, například investicemi přes podílové fondy, je investiční životní pojištění drahé.

Náklady naskakují hlavně tím, že klient neplatí jen poplatky pojišťovně, ale také fondu, přes který pojišťovna svěřené peníze investuje. Klient tak platí poplatky dvakrát.