Jurečka: Kontroly vzrostly více u německých potravin než u polských

Praha – Ministr zemědělství Marian Jurečka poslal svému polskému protějšku Marku Sawickému dopis s materiály, které mají prokázat, že se české kontrolní orgány zaměřily na kontroly veškerých dovážených potravin a nikoli pouze polských, jak tvrdil Sawicki. Po zavedení protiruských sankcí naopak výrazněji vzrostly kontroly potravin dovážených z Německa nebo Nizozemska. Polská velvyslankyně v Česku Grazyna Bernatowiczová je přesvědčena, že tím spor o potraviny končí.

Video Jurečka: Kontroly si nezasedly na polské potraviny
video

Jurečka: Kontroly si nezasedly na polské potraviny

Jurečka: Kontroly si nezasedly na polské potraviny

U 10.12.14

Velvyslankyně: "Byla bych velmi ráda, kdyby téma bylo uzavřeno"

Marian Jurečka s Markem Sawickým o kontrolách dovážených potravin hovořil telefonicky, dnes mu poslal také dopis, ze kterého vyplývá, že se kontroly zpřísnily nejenom u potravin dovážených z Polska, ale také u těch z Německa či Nizozemska. Procentuální nárůst po zavedení omezení na obchodování s Ruskem byl podle dokumentu v případě obou zemí - či u potravin dovážených z Belgie - vyšší, než tomu bylo u polského zboží. „Naše dozorové orgány, Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce, nekontrolovaly polské potraviny nebo potraviny dovážené z Polska více než z jiných zemí,“ shrnul Jurečka. Sawického slova označil za „silné obvinění“.

Z čísel, která Jurečka sehnal, však také zároveň vyplývá, že kontrol polských potravin je dlouhodobě nejvíce. Letos připadlo na tyto potraviny téměř o 1 300 kontrol více než na dovoz z Německa. Státní veterinární inspekce ovšem v této souvislosti odkázala na svoji říjnovou statistiku, podle které se z Polska dováží nejvíce zboží. Jurečka proto věří, že se spor již nevyhrotí a definitivní tečku za ním udělá setkání obou ministrů v Bruselu. „Požádal jsem, abychom měli bilaterální jednání na radě ministrů v Bruselu, kam oba cestujeme,“ uvedl Marian Jurečka.

Kontroly dovážených potravin
Zdroj: ČT24

Polská velvyslankyně: Polské potraviny jsou v Česku vítány

Za takřka uzavřenou považuje politickou přestřelku i polská velvyslankyně v Česku Grazyna Bernatowiczová. Naznačila přitom, že může být problém zveličený. „Skutečnosti hovoří samy za sebe. Stačí překročit polskou hranici, kde na pohraničních trzích v polských oblastech jsou ceny častěji uváděny v korunách než ve zlotých. To nasvědčuje tomu, že Češi z těchto příhraničních oblastí rádi jezdí do Polska a potraviny si tam kupují. Druhá věc je, že soustavně roste vývoz našich potravin na český trh. I to vypovídá o tom, že polské potraviny jsou zde vítány,“ poukázala ambasadorka v Interview ČT24.

Odmítla přitom, že by ve skutečnosti šlo o polský manévr, který má vést k navýšení kompenzací po zavedení protiruských sankcí. Je přesvědčena, že již není způsob, jak zvrátit platné rozhodnutí. „My jsme žádali o poněkud vyšší kompenzace související s ruským embargem, ale pokud se dobře pamatuji, zde nebyly názorové rozdíly mezi námi a ostatními visegrádskými partnery. Ti se ocitli v podobné situaci,“ dodala polská velvyslankyně.

Kontroly ani reklama vztahy nepoškodily, věří velvyslankyně

Na vynikající česko-polské vztahy podle ní střet ministrů zemědělství vliv neměl vliv. Nepoškodila je ani politická rozmíška ani nedávná kontroverze kolem reklamy zobrazující polského šmelináře prodávajícího u běžecké stopy na horách „telefon komórkowy amerykanski“. Proti ní se přitom Grazyna Bernatowiczová ohradila.

I nyní trvá na tom, že byla reklama problematická, ačkoli zdůraznila, že i ona má smysl pro humor. „V určitém okamžiku jsem si řekla, že kdyby ta reklama byla postavena na tom, že se český lyžař sejde s Polákem a říká mu: Nepouštějte je sem, protože nám zde udělají revoluci nebo povstání, tak bych se zasmála, protože to jsou naše národní vlastnosti. Každý národ nějaké takové vlastnosti má. Ale když je Polák prezentován takovým způsobem, tak se mi to nelíbilo, podobně jako řadě mých krajanů.“

Vzájemné vztahy však podle ambasadorky stojí na velmi silných základech, kterými občasné spory neotřesou. „Jedná se o incidenty, k takovým incidentům dochází ve vztazích mezi mnoha státy, speciálně mezi sousedy, protože sousedé k sobě mají obzvláště blízko. Obecně to není s to ovlivnit naše vztahy,“ řekla velvyslankyně.

Kauza kolem televizní reklamy přitom přímo souvisí se sporem o kontroly dovážených potravin. Tvůrci reklamy totiž reagovali na kritiku od Grazyny Bernatowiczové prohlášením, že mají raději než české reklamy kontrolovat, jakou sůl sypou do potravin. Polský ministr zemědělství reagoval mimo jiné kritikou zvýšení počtu českých kontrol potravin dovážených z Polska. Odkázal přitom na dokument, na který upozornila polská média a který měl dokládat, že kontroloři dostali za úkol zaměřit se právě na zboží z Polska.