Autonomní traktor i dron. Zemědělcům pomáhají moderní technologie

8 minut
Události: Moderní technologie v zemědělství
Zdroj: ČT24

Lepší úrodu se snaží zemědělci zajistit i pomocí moderních technologií. O dotace na investice do zemědělských a potravinářských podniků je velký zájem. Farmáři a potravináři letos přihlásili přes pět tisíc projektů za více než třináct miliard. Vůbec poprvé mohli zemědělci žádat i o dotace na nákup dronů. Podle Zemědělského svazu by také moderní technologie mohly v budoucnu pomoci i s nedostatkem pracovníků v oboru.

Drony k monitorování plodin a půdy používá 29 procent zemědělců. Bezpilotní letoun například snímá pole a pomocí speciální kamery měří množství chlorofylu v rostlinách. Agronom podle dat zjistí, kde je málo živin nebo kde úrodu napadl škůdce. Podle nich vytvoří trasu pro druhý dron, který poškozená místa ošetří. Váží osmdesát kilogramů a na každém rameni má čtyři trysky, přičemž jeho největší součástí je nádrž. 

„Vejde se do ní třicet litrů kapaliny nebo případně můžeme používat i pevné látky, v tomto případě je tam i zásobník, kde je rozmetadlo, a vejde se tam až čtyřicet kilogramů,“ vysvětluje jednatel firmy Telink Jaroslav Řešátko. Stroj letí sám podle předem naplánované trasy. Pilot ho jen hlídá.

„Pokud bychom něco opomněli nebo se na poli objevila nečekaná překážka, tak zespodu máme radar, a aby pilot věděl kam letí, tak je kamera zepředu, ale i z druhé strany,“ vysvětluje dále Řešátko. 

Podobné technologie využívá podle Agrární komory necelá polovina podniků. Například v Palkovicích monitorují úrodu dronem, satelitním snímkováním a pracují i s výnosovými mapami z kombajnů. Díky tomu zjistí i to, kde se nevyplatí plodiny pěstovat.

V jedné části pole se plodinám dlouhodobě nedařilo, což potvrdily i snímky ze satelitů, a proto se zemědělci rozhodli, že zde zasejí jetel a trávu. „Je zbytečné obdělávat pozemek, který je v tuto chvíli ztrátový a tráva má mnohonásobně větší využití,“ podotýká agronom RenoFarmy Beskyd Ondřej Skulina. Farma tak ušetřila za hnojivo, osivo a práci. I proto zde chtějí technologii využívat na všech svých pozemcích.

Autonomní traktor

Moderní technologie by podle Zemědělského svazu mohly v budoucnu pomoci i s nedostatkem pracovníků v oboru. Na polích už nyní jezdí první autonomní traktor v Česku, ale bez lidské pomoci se stále ještě ani on neobejde.  

„Má bezpečnostní nárazník – dotykový, takže při dotyku s jakoukoliv překážkou robot zastaví. Dále v tom nárazníku jsou umístěná ultrazvuková čidla a na levé i pravé straně je radar,“ přibližuje předseda představenstva Leading Farmers Pavel Milata. 

Traktor váží přes sedm tun, nádrž má na 300 litrů nafty. Pracovat může až dvacet hodin, přičemž trasu mu určí operátor, kdy do počítače zadá mimo jiné velikost pole nebo překážky. 

„Program nám vypočítá dopředu plán, pokud se nám líbí a nepotřebujeme žádnou změnu, tak ho jednoduše uložíme a můžeme ho vypustit,“ podotýká provozní ředitel Leading Farmers Patrik Vítek. 

Koupit si ho chtějí například zemědělci v Řisutech ve Středočeském kraji, a to i když není příliš levný. „Osm milionů je samozřejmě hodně peněz. Já předpokládám, že návratnost bude někde kolem šesti až osmi lety, což je životnost toho stroje,“ podotýká agronom Vítězslav Krček. 

S úsporou pracovní síly však zatím v Řisutech nepočítají. Autonomní traktor totiž zatím nesmí na silnici, a tak ho na pole stejně bude muset řídit člověk. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 4 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 4 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 5 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 14 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...