Kriminalisté zřejmě objasnili devadesát let starou vraždu Otýlie Vranské

7 minut
Události: Rozkrývání případu vraždy Otýlie Vranské
Zdroj: ČT24

Jeden z nejznámějších případů v dějinách české kriminalistiky je zřejmě objasněn. Za devadesát let starou vraždou Otýlie Vranské stáli s nejvyšší pravděpodobnosti Josef Pěkný a Antonie Koklesová. Výsledky dlouholetého pátrání představili policisté. Rozřezané tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích v září 1933.

Za objasněním případu stál tým ředitele policejního muzea Radka Galaše. Podle něj napomohlo důkladné studium spisů, kde se ukázaly zásadní rozpory ve výpovědích dvou podezřelých, tedy Josefa Pěkného, který byl milencem Otýlie Vranské, a jeho další milenky – taktéž prostitutky Antonie Koklesové. Podle policie šlo o milostný trojúhelník.

„Otýlie nebyla obětí sexuálního devianta. Nikdy nebylo zadokumentováno přiznání se k vraždě či na smrtelné posteli. Poznatky pochází z archivních fondů, tisku a především spisů, je dochovaný z velké většiny,“ cituje Galaše server iDNES.

Pěkný jí totiž sliboval sňatek, kdyby to Vranská tehdy zveřejnila, mohla by tím i ukončit jeho kariéru v armádě. Podle kriminalistů přesto šlo o zkratové jednání, Pěkný prý vraždu nepřipravoval. Průkazným byl v tomto ohledu hlavně pitevní protokol.

6 minut
Události, komentáře k objasnění vraždy Vranské
Zdroj: ČT24

Jiná příčina smrti

Zásadní byl objev původního pitevního protokolu, ze kterého vyplynulo, jak byla vražda spáchána – a to právě jiným způsobem, než se původně předpokládalo. Vražednou zbraní byla zřejmě kozácká šavle, kterou Pěkný podřízl oběti hrdlo. Pěkný k tomu měl potřebné zkušenosti i vybavení, protože byl v minulosti legionářem a byl nasazen při bojích v Rusku. Původní teorie pracovala jakožto s příčinou smrti s ranami do hlavy. 

Vranská byla podřezána zaživa, následovaly sečné rány do hlavy, nejspíš sekáčkem či šavlí, poté bodné rány do hrudníku. Teprv pak bylo její tělo rozčtvrceno.

Pachatelé údajně vraždili pod tíhou situace a v afektu kvůli existenční situaci Pěkného. Důkazy jsou ale nepřímé.

Kriminalistům se bohužel nepodařilo nic zjistit pomocí analýzy DNA, od které si mnohé slibovali. Získali DNA vnuka Koklesové, nicméně se nenašla žádná shoda. Přesto kriminalisté tvrdí, že pomocí série nepřímých důkazů se jim z osmdesáti procent podařilo případ vyjasnit.

„Naši podezřelí jsou dva, nikdy po devadesáti letech nemůžete říct, že jste si na sto procent jistí,“ řekl podle iDNESu Galaš. „Jsme na osmdesát procent přesvědčeni o tom, že na vraždě se přímo a významnou měrou podílel rotmistr Josef Pěkný a přímou účastnicí, ne-li spolupachatelkou byla Antonie Koklesová,“ doplnil.

„Sázel bych na milence. Pachatel byl zručný a musel vyvinout poměrně velkou sílu při vraždě i likvidaci mrtvoly. A tam bych na ženskou sílu moc nespoléhal,“ vysvětluje Galaš.

Kriminalisté jsou nicméně přesvědčeni, že Koklesová na místě činu byla. „Ovšem jaká byla její role, jestli tam jen zděšeně omdlela, nebo jestli byla donucena, nebo jestli se aktivně zapojila, to se nikdy neprokáže, protože nemáme koho vyslechnout,“ uzavřel Galaš.

Šlo o velmi brutální vraždu, která tehdy šokovala veřejnost. Dvaadvacetiletou ženu zabil vrah v noci z 31. srpna na 1. září 1933. Rozřezané ostatky se našly postupně ve dvou kufrech, a to v Košicích a Bratislavě. Policisté vraždu zkoumají posledních devadesát let.

Poslední den

Při vyšetřování případu vraždy Otýlie Vranské pracovali kriminalisté s podrobnou časovou osou dne před zabitím. Záznamy sami označují za velmi detailní. Posledního srpna roku 1933 se pohybovala především v centru Prahy. To, co dělala a jak poslední okamžiky trávila popsalo vyšetřovatelům několik svědků.

Den začala v domě na pražských Vinohradech, kde měla pronajatý pokoj. Odpoledne mluvila se svou bytnou, svěřila se jí s plánovanou schůzkou s rotmistrem Pěkným.

Pokoj Otýlie Vranské na mapě Prahy
Zdroj: ČT24

Poté vyrazila do centra města, procházela se po Václavském náměstí. U pasáže Krouna vznikla také její poslední fotka, na které ji obklopují známí. Vyfotil ji přitom pouliční fotograf. Pasáž Koruna je v příběhu důležitá i z jiného důvodu. „Měla tady smluvené rande právně s oním rotmistrem Pěkným i s Antonií Koklesovou. Tady na tom místě zjišťuje, že jsou to dvě soupeřky a soupeří o jednoho nápadníka,“ říká ředitel Galaš.

Její další kroky vedly ve společnosti Pěkného a Koklesové do Restaurace u Kupců ve Štěpánské ulici. Tam se společně bavili až do zhruba jedenácté večer. Zamířili poté na Karlovo náměstí, kde se trojice rozešla. Vranská poté zamířila sama do města, zastavila se v Kavárně u Politické mrtvoly.

Tam podle svědků přišla s neznámým blonďatým mladíkem, objednala si muškátové víno a mladík jí zakoupil jablko, jehož zbytky jsou následně nalezeny v žaludku mrtvého těla.

Pohyb Otýlie Vranské v den její vraždy
Zdroj: ČT24

Poslední místo, které Vranská v centru města navštíví byla restaurace u Šmelhauzů. Tam byla i naposledy spatřena živá – na schodišti, kdy nahlédla do sálu, ale dovnitř už nevešla.

Podle ředitele Muzea Policie jela z Václavského náměstí tramvají do bytu Josefa Pěkného. Ten stál v Pražské Michli v dnešní ulici U Plynárny, právě v něm Otýlie Vranská strávila nejspíš poslední okamžiky života.

„Zdánlivě to máme uzavřeno, ale nikdy neříkejte nikdy. To, že říkáme, že jsme s nějakou mírou pravděpodobnosti přesvědčeni o tom, kdo je pachatelem, neznamená, že se nemůžou příští týden, příští měsíc, příští rok objevit úplně nové informace, které nás povedou ještě kousek dál, nebo taky jinam,“ připustil Galaš, který byl hostem pořadu Události, komentáře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 2 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 9 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 9 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 10 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...