Češi spotřebují soli až třikrát víc, než by měli. A to může vést k řadě zdravotních problémů

7 minut
Události: Češi solí víc než většina obyvatel v Evropě
Zdroj: ČT24

Češi solí víc než většina obyvatel v Evropě. Průměrný obyvatel Česka denně zkonzumuje trojnásobek doporučeného množství soli. Může to vést k vážným zdravotním problémům. Mnoho lidí přitom podle hygieniků množství soli v potravinách vůbec nesleduje.

Velkou část soli získá člověk z průmyslově vyráběných potravinách, které jsou odpovědné až za 75 procent celkového denního příjmu. Nejde však jen o ně. Podle hygieniků mají na situaci vliv i špatné stravovací návyky, například dosolování pokrmů na talíři.

Ke zmírnění negativních účinků soli by přitom mnohdy stačilo přidat potraviny s vysokým obsahem draslíku – například banány, rajčata, špenát nebo houby. 

A faktem je, že příliš soli konzumují už malé děti. Hygienici zjistili, že polovina sledovaných školních jídelen vyčerpala doporučenou obědovou dávku už polévkou.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom chce, aby se už do roku 2025
snížil příjem soli u světové populace zhruba o třetinu. Zároveň doporučuje maximálně pět gramů soli denně – to je množství, které odpovídá zhruba jedné čajové lžičce.

9 minut
Češi si přehnaným solením ohrožují zdraví
Zdroj: ČT24

Pro tělo látky důležité, v nadměrném množství i škodlivé

Kuchyňská sůl má jednu z nejpevnějších chemických vazeb. Molekula se skládá ze dvou iontů – sodíků a chloridu. Oba jsou pro tělo důležité, ale při nadměrném množství mnohou škodit. Například sodík zvyšuje vylučování vápníku, a to následně vede k řídnutí kostí.

Snížit příjem soli může podle odborníků pomoct řadě zdravotních problémů předcházet. Přispívá ke snížení krevního tlaku, a tak i rizika onemocnění srdce či cév. A snižuje i riziko rozvoje karcinomu žaludku nebo osteoporózy.

„Ukazuje se, že země, které významně redukovaly přísun soli v posledních letech, jako je třeba Finsko nebo Velká Británie, také pozorují postupně pomalý, ale kontinuální pokles výskytu právě komplikací a výskytu kardiovaskulárních chorob, jako jsou infarkty nebo cévní mozkové příhody,“ podotýká předseda České společnosti pro hypertenzi Jiří Widimský.

Cestou do budoucna by mohly být různé náhražky. Dá se třeba použít místo klasické soli ta, která obsahuje trochu více draslíku. Zejména pro lidi, co skutečně potřebují mít ten pocit, že si něco osolí. „Lepší je se naučit nesolit, nedosolovat a naučit se používat výraznější suroviny – například česnek, cibuli, nějaké bylinky, libeček,“ uvedla nutriční terapeutka Hana Střítecká.

Pokud by lidé jedli méně soli, mohlo by se podle odhadů Světové zdravotnické organizace ročně zabránit úmrtím dvou a půl milionu obyvatel.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 11 mminutami

ŽivěPoslanci navrhli vytvoření páteřní sítě lékařských pohotovostí

Lékařské pohotovosti pro dospělé zřejmě budou ze zákona v nemocnicích s urgentními příjmy a pro děti u poskytovatelů akutní lůžkové pediatrické péče. Předpokládá to pozměňovací návrh, který přijala v úterý Poslanecká sněmovna. Předloha je nyní před závěrečným schvalováním, které se uskuteční nejdřív za dva týdny. Sněmovna má dále probrat povinnou registraci ubytovacích zařízení v elektronickém systému eTurista nebo novelu o rozšíření pravomocí společenství obcí.
14:00Aktualizovánopřed 12 mminutami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 15 mminutami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 18 mminutami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 1 hhodinou

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 2 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 3 hhodinami

Zájem o zkoušky z češtiny byl loni rekordní. Jsou třeba pro zisk občanství

Kvůli rostoucímu zájmu o zkoušky z českého jazyka a reálií zvyšuje Ústav jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy (ÚJOP) kapacity. Míst ke zkouškám chce letos nabídnout o polovinu více než loni. Testuje také nový přihlašovací systém, řekl ČT zástupce ředitelky ÚJOP Pavel Pečený. Zájem o zkoušky z češtiny a kulturních znalostí, které jsou nezbytné pro žadatele o české občanství, byl loni rekordní.
před 3 hhodinami
Načítání...