Povinnost sedmidenní izolace kvůli covidu skončí ve čtvrtek

Události: Automatická izolace kvůli covidu končí (zdroj: ČT24)

Sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid-19 nebude povinná od čtvrtka 20. dubna. Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška ministerstva zdravotnictví, která její automatické nařizování ruší. Lékaři nebo pracovníci hygienické stanice ji budou moci dál nařídit v individuálních případech. Pozitivní test mělo podle dat ministerstva zdravotnictví za uplynulý týden asi 1300 lidí, od konce února jich ubývá.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti v březnu 2020 byli důsledně izolováni v nemocnicích. Poté byla domácí izolace nakažených čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. Později se izolace zkracovala na deset a sedm dní. Karanténa byla zrušena loni v únoru a nyní se na kontakty nakaženého, včetně členů jeho domácnosti, žádné automatické povinnosti nevztahují.

Izolaci bude i dál možné nařídit individuálně. „Míru individuálního rizika posoudí buď praktický lékař, nebo odborníci krajské hygieny. Mohou nařídit individuální izolaci nebo jiná karanténní opatření jako u jiných infekčních nemocí,“ řekl k tomu minulý týden ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). 

Lékaři budou v ordinacích také na covid-19 testovat. Místopředseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák plánuje, že lidem, kteří budou mít příznaky onemocnění, doporučí, aby zůstali doma. „Je bezohlednost chodit mezi lidi, jsa nakažen a vědom si toho, že je to covid,“ řekl. 

Přísněji by mohli posuzovat například zdravotníky, kteří pracují s lidmi se sníženou imunitou, nebo pracovníky v lůžkových zařízeních sociálních služeb. Mohou jim místo izolace ale také nařídit třeba nošení respirátoru. Podobně postupuje většina evropských zemí, izolace už zrušilo například Slovensko.

Nedodržování nařízené izolace může být posuzováno jako úmyslné šíření nakažlivé lidské nemoci, které je trestným činem. Trestní zákoník za něj v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení. Seznam nemocí, kterých se trestnost týká, je součástí vyhlášky ministerstva spravedlnosti, kterou bylo také třeba změnit. Na seznamu zůstává například cholera, mor, AIDS, pohlavní nemoci, salmonelózy, SARS, záškrt nebo tuberkulóza.

Ministr zdravotnictví nicméně tvrdí, že kdyby se situace s covidem-19 opět zhoršila, bude na to Česko připraveno. „Máme nachystaný nejenom plán a strategii, ale máme i akční plán, kdyby náhodou došlo k jakékoliv podobné pohromě,“ ujistil Válek.