Žalobce zrušil stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie. Kvůli kauze rezignoval v únoru Foltýn

Státní zástupce zrušil stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče obviněného z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. ČT to řekl Tomáš Kučera z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který vyhověl Voráčově stížnosti. Kvůli kauze skončil ve funkci náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který o Voráčově obvinění neinformoval ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). Podle ní měl Foltýn, který po rezignaci nastoupil do hradní vojenské kanceláře, svého podřízeného postavit mimo službu.

„Usnesením státního zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze ze dne 16. 3. 2023 bylo ke stížnosti obviněného zrušeno usnesení státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze, kterým bylo zahájeno trestní stíhání obviněného pro přečin porušení povinnosti při správce cizího majetku,“ uvedl státní zástupce Kučera, který uložil městským žalobcům, aby v případu znovu rozhodli.

O Voráčově stíhání informoval Ekonomický deník, podle kterého byl šéf inspekce Vojenské policie podezřelý z nelegálního nákupu přístroje na ochranu proti odposlechům. Podle deníku šly na nákup peníze ze zvláštních finančních fondů vojenské policie, k čemuž ale Voráč údajně neměl právo. Způsobená škoda se podle Aktuálně.cz pohybovala okolo 200 tisíc korun. Voráč pak podle serveru přešel na jinou pozici v rámci Vojenské policie.

Foltýn považuje kauzu za marginální případ

Kvůli případu skončil v pozici náčelníka Vojenské policie Otakar Foltýn, který v polovině února požádal o uvolnění z funkce. Foltýna kritizovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS), podle níž měl Voráče postavit mimo službu, což mu ukládal rozkaz ministra obrany z roku 2015. Vytkla mu i to, že ji neinformoval o tom, že byl Voráč obviněn.

Foltýn na to řekl, že podle jeho právního názoru bylo „50 na 50“, zda měl svého podřízeného zprostit služby. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat. Kauzu nákupu zařízení považuje za marginální případ. Řekl, že mu proto nevěnoval pozornost a ministryni o obvinění neinformoval. Odmítl podezření, že šlo z jeho strany o zatajování.

Novým náčelníkem Vojenské policie se na začátku března stal Jiří Roček, který v útvaru působí od roku 2009. Od května 2011 řídil ochrannou službu Vojenské policie a od dubna 2021 byl zástupcem náčelníka. Od července 2008 do ledna 2009 sloužil na misi v bývalé Jugoslávii. V minulosti působil také u dělostřelců.

Foltýn, který byl v čele Vojenské policie od loňského července, naopak v březnu nastoupil do Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Dříve sloužil v analytickém oddělení velení armády, u speciálních sil v odboru koncepce a řízení nebo na inspektorátu náčelníka generálního štábu. Jako právník působil ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 3 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 5 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 8 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 9 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 11 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 12 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 12 hhodinami
Načítání...