Hygienici by nově měli přednostně trasovat lidi v některých věkových kategoriích – pod 18 a nad 65 let. Metodický pokyn vydala hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Vzhledem k šíření nakažlivější varianty omikron se očekává, že nakažených bude hodně a krajské hygienické stanice nebudou schopny trasovat všechny. Pokud ale kapacity budou dostatečné, volat by měli hygienici všem.
Hygienici budou přednostně trasovat mladší 18 let a seniory, Svrčinová upravila podmínky
„Musíme se řídit tím, co jsme schopni kapacitně zvládnout a tím, kdo je schopen si v případě potřeby vyplnit sebetrasovací formulář,“ vysvětluje Svrčinová. Prioritními skupinami pro trasování budou senioři, mladiství do 18 let, u kterých se snadno dohledávají kontakty díky seznamům žáků ve třídách, a pracovníci v sociálních službách, tedy například v domovech pro seniory.
„Pokud budeme mít padesát tisíc nakažených denně, tak samozřejmě jsme schopni vytrasovat zhruba dvacet procent naším navolávacím systémem a zbytek bohužel bude muset být trasován samotrasovacími formuláři,“ říká Svrčinová.
Stát tedy nerezignuje na trasování jako takové, ale pouze rozdělí síly, aby nedošlo k úplnému zahlcení hygien. Zbytek lidí bude mít povinnost vyplnit sebetrasovací formulář, na který je upozorní SMS. Svrčinová apelovala na lidi, aby tak – pokud to zvládnou – činili.
Svrčinová dodala, že dokud kapacity postačí, budou se trasovat všichni. „A i poté mohou kolegové v případě potřeby, kdy bude například zvýšená kumulace případů v nějakém výrobním závodě nebo podobně, trasovat i tyto osoby,“ nastínila.
Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic, který má na starosti epidemii covidu, řekl v Událostech, že ministerstvo počítá s „realistickým“ scénářem 50 tisíc nakažených denně za zhruba dva až tři týdny.
Podle pesimistického scénáře by ovšem nakažených mohlo údajně být až 200 tisíc denně. To ale podle Pavlovice není pravděpodobné. Do denních počtů infikovaných se podle něj promítá i testování ve firmách. „Firmám se dařilo výsledky hlásit a máme dnes hlášeny pozitivní výsledky v řádu nižších tisíců osob.“
„Dochází k definování prioritních skupin, které budou v případě potvrzení onemocnění covid-19 přednostně řešeny a jejich epidemiologicky významné kontakty budou dohledávány prostřednictvím telefonického hovoru v navolávacím systému,“ popisuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Podle něj je takový postup i v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).
Ne vždy úspěšné trasování
Sebetrasovací formuláře vyplnilo v minulém týdnu mezi 6500 a 8000 nakažených denně. Jen v Praze jich v neděli bylo téměř dva tisíce a ve Středočeském kraji téměř tisícovka. Od začátku využívání této možnosti formulář vyplnilo téměř 700 tisíc lidí, což je zhruba čtvrtina všech pozitivních případů od začátku epidemie. Hygienici data využívají pro trasování a případný telefonát tak může být kratší.
Data o trasování ukazují, že v pracovních dnech minulého týdne se zatím dařilo kontaktovat zhruba 40 procent nově pozitivních a 75 procent rizikových kontaktů do 24 hodin. Hygienici a pracovníci externích call center Chytré karantény provolali v pracovní dny více než sto tisíc minut, hovorů bylo přes třicet tisíc.
Úspěšnost trasování se v krajích liší. Zatímco v Praze, která se potýká s extrémním nárůstem nových případů, se do 24 hodin podaří kontaktovat jen osm procent pozitivních, v Moravskoslezském, Ústeckém a Jihočeském kraji je to přes 70 procent. Nejnižší má Praha také sedmidenní průměr vytrasovaných rizikových kontaktů. Za poslední týden je 2,24, vyšší než čtyři mají naopak v Pardubickém a Karlovarském kraji, kde je méně obyvatel.