Soud poslal nepravomocně Peltu za dotace do vězení. Bývalý šéf fotbalu to označil za poločas

Soud v kauze zmanipulování sportovních dotací uložil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi šest let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech korporací a pětimilionový peněžitý trest. Někdejší náměstkyni Simonu Kratochvílovou poslal do vězení na 6,5 roku, na šest let jí zakázal výkon funkcí ve veřejné správě a dal jí také dvoumilionový peněžitý trest. Rozsudek není pravomocný. Pelta i Kratochvílová se proti němu odvolali.

Pražský městský soud dospěl k závěru, že Pelta s Kratochvílovou se pokusili způsobit škodu nejméně 175,8 milionu korun. Soudkyně uvedla, že Pelta využil své osobní známosti s Kratochvílovou a ovlivňoval ji zejména při jejich schůzkách v bytě v centru Prahy tak, aby poskytla dotace konkrétním žadatelům o dotace.

Mimo jiné jí předložil seznam preferovaných žádostí. Kratochvílová si pak počínala s vědomím, že nedůvodně znevýhodní ostatní žadatele. „Obžalovaní Pelta a Kratochvílová si na základě klientelismu stanovili vlastní kritéria hodnocení žádostí,“ konstatoval pražský městský soud. 

„Až dostanu písemné vyhotovení rozsudku, tak se pak vyjádřím. Je to poločas, takže uvidíme, co dál. Každý nepodmíněný trest je překvapení pro každého, který si myslí, že je nevinen,“ řekl Pelta při odchodu ze soudní síně. Kratochvílová verdikt komentovat nechtěla.

Proti rozsudku se obratem odvolalo i státní zastupitelství, a to v neprospěch všech obžalovaných. Případem se bude zabývat pražský vrchní soud.

Janstu soud osvobodil

Další obžalované, předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu soud osvobodil.

Jansta uvedl, že je mu Pelty líto a že tím, kdo chyboval, bylo ministerstvo školství. „Stát prostřednictvím ministryně nestanovil transparentní podmínky, jakým způsobem mají být rozdělovány peníze,“ vzkázal Jansta na adresu exministryně Kateřiny Valachové (ČSSD), která v souvislosti s kauzou rezignovala.

Obžaloba dále tvrdila, že Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy FAČR a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. FAČR takto žena podle státního zástupce zajistila na úkor ostatních žadatelů navýšení státní podpory o 19,8 milionu korun, ČUS o 11,5 milionu korun. Soud ale v této části zprostil viny všechny obžalované, tedy včetně Pelty i Kratochvílové. Popsané skutky podle něj nebyly trestným činem.

Kauza stála místo i Kratochvílovou a Peltu, který se svého postu ve Fotbalové asociaci vzdal z vazby. Obžalovaní svou vinu odmítají.

Ministerstvo se na obžalovaných domáhá náhrady škody ve výši 1,116 miliardy korun. Soud ho odkázal do civilního řízení.

Načítání...