Kauza kancléře Mynáře a dotace na penzion putuje k nejvyššímu žalobci, píše iROZHLAS

Úřad Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava předal nejvyššímu státnímu zastupitelství návrh, aby podal správní žalobu kvůli vrácení šestimilionové dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila vedoucí odboru veřejné kontroly dotačního úřadu Dana Koplíková. Dotaci inkasovala firma hradního kancléře Vratislava Mynáře, ministerstvo financí před časem rozhodlo, že Mynářova firma dotaci vracet nemusí. Mynář sdělil České televizi, že rozhodnutí ministerstva bylo řádně odůvodněné, takže by bylo podání správní žaloby neopodstatněné.

Podnět na podání správní žaloby v úterý schválil Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava. Rozhodnutí zdůvodnil závažným veřejným zájmem ohledně rozhodnutí ministerstva financí, které se týkalo dotace pro Mynářovu firmu.

„Jedná se o mediálně známou kauzu penzionu kancléře Mynáře v Osvětimanech, kdy lživě uváděl v žádosti některé skutečnosti, které pokud by byly uvedeny pravdivě, znamenaly by vyloučení žádostí. Bohužel ministerstvo financí v tom problém nevidí. Více než smutné,“ uvedl na sociálních sítích člen Výboru regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava a hejtmanův náměstek Jan Šafařík (Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj).

Mynář uvedl, že neexistují žádné důvody pro podání správní žaloby. „V dané věci bylo vydáno standardní a řádně odůvodněné rozhodnutí ministerstva financí, které navíc odpovídá i původním závěrům ROP Střední Morava,“ sdělil Mynář ČT. Prezidentův kancléř tvrdí, že úřad ROP chce pouze zakrýt svoje pochybení.

V souvislosti s přidělením podpory, kterou Mynářova firma dostala v roce 2011, obvinila policie Mynáře z poškozování finančních zájmů EU. Kancléř dlouhodobě odmítá tvrzení, že spáchal trestný čin. Koplíková uvedla, že podání správní žaloby nejvyššímu státnímu zástupci vyplynulo z právní analýzy. Podle ní je žaloba i jedinou možnou obranou proti rozhodnutí ministerstva. Z právní analýzy totiž vyplynulo, že se proti němu nešlo odvolat.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž serveru sdělil, že žalobu podá, pokud budou splněny všechny formální požadavky.

Stíhání je podle Mynáře ovlivněno tlakem médií

V souvislosti s dotací policisté Mynáře, který je jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, obvinili letos v únoru z poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Policie stejně jako dříve kontrola dotačního úřadu tvrdí, že Mynář v žádosti o finanční podporu neuvedl pravdivě, že stejný objekt už dříve dostal dotaci od ministerstva školství.

Kancléř podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost, dozorující státní zástupce ji ale zamítl. Mynář stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.