Ekologický program podpoří šetrnou výstavbu. Žádost bude jednotná a elektronická, slíbil Brabec

Další etapa Nové zelené úsporám (NZÚ) podpoří renovaci a výstavbu bytových domů i mimo Prahu. Zahrne také dotační program Dešťovka. Žadatelé, kteří v žádosti zkombinují více různých opatření, například zateplení a výměnu kotle, získají bonus. Příjem žádostí do nové etapy začne v říjnu, plynule naváže na dosavadní program. Do roku 2030 má na podporu ekologických opatření jít nejméně 39 miliard korun.

Ilustrační foto

Zdroj: ČTK Autor: Petr Švancara

„U bytových domů je hlavní novinka, že už nebude podporována jejich renovace z programu IROP – z evropských fondů,“ konstatuje ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman.

„Budou spadat pod střechu programu Nová zelená úsporám. Bytové domy budeme financovat z NZÚ jak v Praze, tak na území celé České republiky. Standardní podpora bude od zateplení, výměny oken, rekonstrukce střechy zahrnovat i instalaci fotovoltaických systémů,“ vysvětluje.

Nově bude do programu Nová zelená úsporám zahrnuta také Dešťovka, v níž lidé mohou žádat o příspěvek na opatření pro hospodaření s dešťovou vodou. Portfolio příspěvků se rozšíří také například o dotaci na ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo výstavbu dobíjecí stanice pro elektromobily.

Elektronicky a v jedné žádosti

Podle zástupců resortu životního prostředí a Státního fondu životního prostředí pokračování programu cílí také na podporu kombinací několika různých opatření. Ministr Richard Brabec (ANO) avizuje, že „všechno bude možné vyřešit“ v jedné žádosti. Majitelé rodinných domů získají za každou kombinaci k dotaci bonus deset tisíc korun, u bytových domů to bude dvacet tisíc. Bonusy se sčítají.

„V rámci jednoho projektu, jedné žádosti o podporu bude možné kombinovat dotaci na zateplení, na zelenou střechu, na fotovoltaiku. Na hospodaření se srážkovou vodou, na výměnu zdroje vytápění, prakticky na cokoliv, na co si investor vzpomene,“ poznamenal Valdman.

Zjednoduší se také podání žádostí, kterou bude možné vyřídit kompletně elektronicky. Nově mohou lidé také získat dotaci pro úpravy trvale obývaných rekreačních objektů.

„Dále tu budou zvýhodněny ty, řekněme, sociálně hendikepované kraje – Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský,“ podotkl Brabec. Pro žadatele z těchto oblastí podle ministra platí desetiprocentní zvýhodnění dotace.

Nejdůležitější je zateplení 

Podle Valdmana bude nejvíce prostředků směřovat na zateplení rodinných domů. „Je to pro nás nejdůležitější část podpory,“ poznamenává. Tady podle něj dojde k navýšení jednotkových cen.

„Stále budeme v případě zateplení mířit na dílčí opatření, to znamená, aby mohla domácnost postupně realizovat kroky po letech, tak jak má finanční prostředky,“ věří Valdman. Intenzita podpory na opatření u rodinných a bytových domů bude také nově zastropována na padesáti procentech.

Podle šéfa SFŽP se také zjednoduší žádost o příspěvek na fotovoltaiku. „Bude možnost si přes naši kalkulačku na webu uzpůsobit výši podpory a požadovaný instalovaný výkon tak, aby se namodeloval skutečně na každou domácnost a bylo to hodně pochopitelné i pro laika, ne úplně zasvěceného do kilowattů, měničů a bateriových systémů,“ popisuje Valdman.

S financemi pomůže plán obnovy

Do roku 2026 bude Nová zelená úsporám financována z prostředků plynoucích z Národního plánu obnovy, později z podílu výnosů emisních povolenek. Zatímco z plánu obnovy by do programu mělo jít celkem devatenáct miliard, později se počítá se čtyřmi milardami za rok. Brabec připouští, že v případě převisu zájmu bude možné i navýšení.

Přes NZÚ budou moci lidé s běžnými a vyššími příjmy žádat také o podporu na výměnu kotlů, kdy dostanou maximálně padesát procent způsobilých výdajů. Tuto novinku resort představil už dříve.

Petr Holub z poradenské společnosti Budovy21 ve stanovisku ocenil zachování kontinuity programu a soustředění podpory rodinných i bytových domů z území celého Česka do jednoho programu. Výtku má však ke způsobu financování programu.

„Ze zákona o emisním obchodování by na jeho pokrytí měly jít čtyři miliardy korun ročně už od letošního roku. Národní plán obnovy by měl sloužit pouze k dofinancování na efektivně čerpatelnou alokaci, která je dle mého odhadu šest až sedm miliard korun ročně,“ míní Holub. Program také označil za „důležitý motor pro české stavebnictví“.

V programu Nová zelená úsporám bylo dosud schváleno pětašedesát tisíc žádostí a vyplaceno deset miliard korun.