Afghánská mise pro české vojáky skončila, v zemi se vystřídali chemici, nemocnice i členové speciálních sil

3 minuty
UDÁLOSTI: Česká armáda ukončila misi v Afghánistánu
Zdroj: ČT24

V neděli odpoledne se do Česka vrátilo posledních dvanáct vojáků s materiálem z alianční mise v Afghánistánu. Na pardubické letiště je přivezl velkokapacitní přepravní letoun An-124 Ruslan. Česká armáda o stažení svých posledních lidí informovala ve středu. Bylo to pro ni nejdelší operační nasazení v historii. Odchod z Afghánistánu oznámila celá Severoatlantická aliance (NATO) v dubnu, konečným termínem je letošní 11. září.

Úkolem jednotky, jež v Afghánistánu působila od února a vrátila se poslední červnovou neděli, bylo zrušení české základny v Kábulu a přesun výzbroje, techniky a materiálu do Česka. Po 11. září bude v Kábulu pouze jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Před stahováním jednotek je do místa nasazení vysílána odborná komise, jež posuzuje materiál z hlediska jeho dalšího využití a rentability stahování v poměru k ceně přepravy, uvedla Armáda ČR. Například americká armáda podle ní nechává téměř všechen používaný materiál po nasazení v zahraničních operacích na místě.

7 minut
UK: Čeští vojáci ukončili misi v Afghánistánu
Zdroj: ČT24

„Odvezli jsme většinu materiálu, na místě zůstaly drobnosti jako vybavení budov, nábytek a další věci, které jsme předali místním partnerům, s nimiž jsme spolupracovali. Přivezli jsme přibližně 170 tun materiálu a k tomu jsme využili přepravní kapacity tří letounů Ruslan a letounu Airbus,“ uvedl velitel úkolového uskupení armády podplukovník Michal Thon.

Materiál převezme Centrum podpory operací v Pardubicích-Semtíně, kde se provede jeho dezinfekce a obnova bojeschopnosti a provozuschopnosti. Poté bude předán útvarům k dalšímu využití.

Odchod kritizuje část politiků

Misí prošlo od jejího začátku 11 500 českých vojáků, někteří z nich i opakovaně. Od roku 2002 v zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu Lógar. Na misi zemřelo čtrnáct českých vojáků.

„Člověk tam s něčím jede, počítá s tím, ale ve skrytu duše chce, aby to dopadlo v pohodě, aby se v klidu vrátil domů,“ podotkl příslušník pardubického 14. pluku logistické podpory Jakub Havel, který v Afghánistánu přišel o kamaráda.

Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty byla ale aghánská mise pro armádu velmi významná. „Operační nasazení v Aghánistánu pomohlo profesionalizaci armády a získání zkušeností,“ upozornil.

Političtí představitelé jsou však k odchodu z Afghánistánu skeptičtí. Kritizuje ho především prezident Miloš Zeman, negativně se k němu vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) nebo ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Vhodně načasován není ani podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). „Bezpečnostní situace tam není ještě na té úrovni, aby Afghánistán vzal svoji suverenitu do svých rukou. Proto si myslíme, že problémy tam budou nadále pokračovat,“ řekl ve středu při připomínce Dne ozbrojených sil na pražském Vítkově.

„To, že jsme odešli vojensky, neznamená, že bychom Afghánistán opouštěli. Nejen že jej budeme dál podporovat finančně, ale snažíme se najít cesty, jak pomoci s dalším výcvikem afghánských bezpečnostních sil mimo Afghánistán, někde na území třetích zemí,“ dodal ministr. V úterý se setkal také s afghánským velvyslancem v ČR.

V projevu na Vítkově Metnar uvedl, že na jména a hrdinství 14 příslušníků armády, kteří v zemi padli, nikdy Česko nezapomene.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 14 mminutami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 3 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 11 hhodinami

Podvodníci udeřili na WhatsAppu. Napálení lidé jim poslali i statisíce

Objevuje se nový typ podvodů využívající aplikaci WhatsApp. Její uživatelé po kliknutí na příslušný odkaz poskytnou útočníkům do aplikace přístup. Podvodníci pak jejich jménem žádají uložené kontakty o peníze. Policie eviduje hned několik případů, kdy lidé finanční obnos odeslali.
před 13 hhodinami

Závody ve zbrojení dávají jistotu míru, řekla Černochová

Lidé po sametové revoluci nepočítali s tím, že by mohly přijít větší konflikty, takže Česko a další země zaspaly a ruský vpád na Ukrajinu je zastihl nepřipravené. V Interview ČT24 předtočeném ke čtvrtečnímu 80. výročí konce druhé světové války v Evropě to uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Politici podle ní pořádají závody ve zbrojení, protože to dává určitou jistotu bezpečí a míru. Že se neválčí i v tuzemsku, je podle Černochové jen proto, že Ukrajina Rusko zadržela. Rozhovor vedl Daniel Takáč.
před 14 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 20 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...