Přibývá dětských úrazů. Pandemie se podle lékařů negativně projevila na síle i soustředěnosti

Dětští traumatologové na svých odděleních v současnosti pozorují až o desítky procent víc úrazů. Roli nehraje jen sezonnost a teplé počasí, se kterými přibývá zranění každoročně. Statistiky začaly na řadě míst strmě růst po rozvolnění protiepidemických opatření. Podle lékařů se tak u dětí projevuje téměř roční výpadek pohybových aktivit, na které byly před pandemií zvyklé.

Video Události
video

Události: Přibylo dětských úrazů

Například čekárna dětské traumatologie v pražské Fakultní nemocnici Bulovka se v těchto dnech obvykle už na začátku večerní pohotovosti rychle plní. „Za normálních okolností jich bývá mnohem míň. Včera bylo 88 pacientů,“ uvedl v sobotu primář oddělení Karel Harvánek. 

Se začínajícím létem jsou tam sice na zvýšený provoz zvyklí, letos v květnu ale ošetřili o 64 procent úrazů víc, než bývá v tomto měsíci běžné. „Evidujeme teď obecně pády. Jsou to pády na hlavu, jsou to zlomeniny dlouhých kostí,“ přiblížil Harvánek.

Na Bulovce nyní řeší také víc vážných dětských úrazů, které končí na operačním sále. Například za letošní květen tu udělali o polovinu víc operací, než je v tomto měsíci zpravidla běžné.

Nedostatek pohybu během pandemie jako důvod

Více dětských zranění zaznamenává v současnosti také Fakultní nemocnice Ostrava. V tamním centru dětské traumatologie se podle lékařů jedná o zhruba padesátiprocentní nárůst. Důvodem je podle nich to, že se děti v posledním roce jen minimálně hýbaly.

„Koordinace, fyzická síla… je vidět, že děti strádaly. Také je vidět jejich nesoustředěnost,“ uvedla místní staniční lékařka Ivana Slívová.

Nejčastěji podle Slívové malí pacienti přichází se zlomeninami předloktí a lokte. „Nově ale máme hodně zlomenin bérců a stehenních kostí, to dřív tolik nebývalo. Souvisí to s novinkou, kterou jsou elektrické koloběžky,“ poznamenala. 

Během koronavirových restrikcí bylo dětských zranění méně

 V loňském roce ovlivněném pandemií ubylo v Česku dětských úrazů o víc než patnáct procent. Tento trend přetrvával i v prvních měsících tohoto roku. Z oslovených nemocnic tak většina letos vykazovala za leden až květen o něco nižší nebo srovnatelná čísla jako loni.

Situace se ale začala v dubnu a květnu měnit.  Některá zařízení postřehla v ambulancích víc dětí s úrazy oproti srovnatelnému období. Třeba v Brně nebo v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem přibyly řádově jednotky pacientů.

Ve velkých nemocnicích v Praze nebo Ostravě už jde ale o rozdíl v desítkách procent. Květen a červen bývají ale tradičně měsíci, ve kterých mají dětští traumatologové nejvíc práce.