Obhájci Babiše a Mayerové nahlédli do spisu o Čapím hnízdu. Premiér osobní seznámení s textem neplánuje

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové, kteří jsou stíháni v kauze Čapí hnízdo, se seznámili s policejním spisem. České televizi to potvrdil premiérův advokát Michael Bartončík. Sám Babiš neplánuje, že by se se spisem seznámil osobně.

Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK Autor: Miloš Ruml

Advokáti Michael a Josef Bartončíkovi mohou po seznámení se spisem navrhnout, aby policie vyšetřování doplnila, pro ni to však není závazné a může návrhy odmítnout. Z trestního řádu vyplývá, že seznámení se spisem obhájcům a obviněným umožní policie ve chvíli, kdy uzná vyšetřování za skončené a jeho výsledky za postačující k podání obžaloby.

Michael Bartončík pouze uvedl, že spis viděl, podrobnosti nesdělil. Blíže se nevyjádřil ani Andrej Babiš, který ovšem dal předem najevo, že sám do spisu nahlížet neplánuje. „Je to politická záležitost, je to stíhání na objednávku,“ prohlásil pouze před odletem na summit Evropské unie. Obhájce Mayerové Josef Bartončík uvedl, že „ve stanovené lhůtě budeme navrhovat doplnění dokazování“.

Andrej Babiš s Janou Mayerovou jsou stíhání pro dotační podvod, případ se týká padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Podstatou kauzy je to, že se farma, která původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Cenné papíry vlastnily Babišovy děti a partnerka, jak premiér později veřejně přiznal. Na dotaci by jako součást Agrofertu farma neměla nárok.

Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů. Premiér odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. 

Původně policie v kauze stíhala více lidí včetně členů Babišovy rodiny a také předsedy poslaneckého klubu a někdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Jejich stíhání však dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil. Později zastavil i stíhání zbylých obviněných, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale později stíhání Babiše a Mayerové obnovil. Podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně.