Česko má za sebou další mrazivou noc, na řadě míst padaly rekordy

Noc na úterý byla v Česku na řadě míst opět mrazivá, největší zima byla na stanici Kvilda-Perla, kde teploměr ukázal minus 10,2 stupně Celsia. Zároveň tam byla podle meteorologů překonána rekordní minimální teplota pro tento den. Rekord padl celkem na 22 meteorologických stanicích, které měří aspoň třicet let. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto
Zdroj: Facebook Počasí ČT/Božena Tkadlecová

Pod nulu se dostaly teploty i v předchozích třech nocích, například pondělní ráno bylo nejchladnější na Jizerce v Jizerských horách, kde teplota spadla k minus 12,6 stupně Celsia. Rekordy v tento den byly na 17 místech s delší měřicí tradicí.

Úterní ranní minimální teploty ve dvou metrech nad zemí byly podle meteorologů v Čechách od plus jednoho do minus tří stupňů a na Moravě a ve Slezsku od plus tří do minus jednoho stupně. Při zemi mrzlo téměř všude, v pěti centimetrech nad zemí bylo většinou od minus dvou do minus sedmi stupňů, uvedli meteorologové.

Na 22 místech s měřením přes 30 let pak zaznamenali rekordní minimální teplotu. Konkrétně na Kvildě-Perle, kde bylo úterní ráno nejchladnější, byl dosavadní rekord z roku 1991 překonán o půl stupně.

Mrzlo i v níže položených místech, například ve Varnsdofu na Děčínsku bylo minus 5,5 stupně, dosud nejnižší teplota pro tento den tam byla minus 4,5 stupně z roku 1954. Ze stejného roku byl dosavadní rekord i pro Žatec, činil minus 3,4 stupně, v úterý tam byl ještě o 1,3 stupně chladněji.

Video Události
video

Události: Mrazivé jaro vrcholí

V části Česka budou mrazy pokračovat

Meteorologové následně prodloužili výstrahu před mrazem pro jihozápad Čech a severovýchod Moravy a Slezska. Místy tam může mrznout i v noci na středu. Konkrétně se jedná o polohy do 600 metrů nad mořem v Plzeňském, Karlovarském a Moravskoslezském kraji, v západní části Jihočeského, Středočeského a Ústeckého kraje a na severu Olomouckého kraje.

Pracovníci ČHMÚ s ohledem na očekávaný mráz tam doporučují zakrýt zeleninu a nižší rostliny netkanou textilií a stromy případně ošetřit přípravky proti promrznutí.

Jinak by však měly být minimální teploty nad nulou, a to i v dalších dnech. „Oteplování pocítíme i v maximálních teplotách, které se postupně dostanou k 20 stupňům,“ doplnili meterologové.

Podle jejich dlouhodobého výhledu se sice v příštích týdnech bude postupně oteplovat, přesto mohou teploty spadnout i v první polovině května pod dlouhodobé průměry pro toto období.