Na Českolipsku někdo zastřelil vlčici. Ochránci přírody podávají trestní oznámení

Vlčici nalezenou počátkem listopadu na silnici u Dubé na Českolipsku někdo zastřelil. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se obrátí na policii, úmyslné usmrcení chráněného zvířete je trestným činem. Jde už o druhý zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v České republice. První prokazatelně zastřelené zvíře objevili loni v příkopu u Konětop na Mělnicku, pachatele nenašli.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Klaus-Dietmar Gabbert

Mrtvá vlčice, kterou našli 8. listopadu u silnice mezi Dubou a Ždírcem, má podle rentgenových snímků a prvotního ohledání zbytky střely v oblasti hlavy a temene. Zda byly příčinou smrti zvířete, má určit pitva provedená experty z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně.

Genetická analýza potvrdila, že jde o zvíře z takzvané středoevropské nížinné populace. Patří tedy k vlkům, kteří se do Česka dostali z oblasti německé Lužice. Příbuznost se smečkou, která se dlouhodobě pohybuje na Kokořínsku, se zjišťuje.

„Fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je ostudný“

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků. Letos na jaře byl v Beskydech zastřelen rys Olda, na Pálavě otráven vzácný dravec luňák červený, na Litoměřicku orel mořský a výčet by mohl pokračovat,“ uvedl ředitel agentury František Pelc.

„Bohužel se ani v jednom případě policii nepodařilo viníka vypátrat. Doufám, že policie jej tentokrát skutečně odhalí, už jen proto, že je to v regionu druhý případ,“ doplnil.

V chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj se vlci vyskytují od roku 2014. Přítomnost velkých šelem může podle Pelce vzbuzovat nelibost u chovatelů hospodářských zvířat, nepředpokládá ale, že právě oni po vlcích střílejí.

„Stát chovatelům případné škody hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80 až 95 procent vlčích útoků,“ říká Pelc.

Dále upozornil, že vlci plní v české přírodě důležitou roli. „Pomáhají snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně. Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 procent vlčí potravy,“ uvedl Pelc.