Praha by ráda získala pozemky od otce ministra Tomana. Požadovanou částku si nemůže dovolit

15 minut
Reportéři ČT: Xaverovský zázrak
Zdroj: ČT24

Firma otce ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) získala na počátku nultých let za sporných okolností zemědělské pozemky na pražské periferii. Metropole by je nyní ráda odkoupila, aby je proměnila v pásy zeleně kolem chystaného pražského okruhu; Tomanova firma ale žádá bezmála dvě stě milionů korun, které si Praha nemůže dovolit zaplatit. Původem pozemků a spory kolem nich se zabývali Reportéři ČT.

Záměr na dostavbu desítky let očekávaného pražského okruhu, který má vyvést dopravu z metropole, počítá mimo jiné se vznikem zelených pásů – čili zalesněných úseků, které by zmenšily dopad velké dopravní stavby na životní prostředí a které Praha slíbila městským částem. 

Projekt ale hned na začátku narazil. Některé z pozemků, které město potřebuje, totiž vlastní rodina ministra zemědělství Miroslava Tomana a nechce se jich vzdát lacino. Prodej podmiňuje cenou, která je o desítky milionů vyšší, než kolik metropole může zaplatit.

„Nabídková cena, která měla být nabízena hlavním městem Prahou, je zhruba 110 milionů korun. Částka, kterou požadoval prodejce, je vyšší, někde na hranici 170 nebo 180 milionů,“ uvedl starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS).

Pozemky o výměře asi deseti hektarů původně získala firma Xaverov v roce 2003 za nestandardních okolností, a to na základě dokumentu úředníka ministerstva zemědělství, na kterém v té době jako náměstek pracoval současný ministr Miroslav Toman.

Původní firma je následně převedla na společnost Agrotrade. Obě ovládá Miroslav Toman starší, jeden z významných funkcionářů komunistické éry (například ministr zemědělství ČSSR) s mnoha konexemi, a jedná za ně ministrův bratr Zdeněk. Šéf zemědělského resortu rodinné podnikání dlouhodobě odmítá komentovat.

O zelených pásech rozhodla rada v čele s Krnáčovou

Město začalo jednat o výkupu pozemků letos v létě. Zelené pásy mají být na mnoha místech a kromě rodiny Tomanových musí město jednat s desítkami dalších majitelů. Podle náměstka primátora Adama Scheinherra Praha vlastní v inkriminované oblasti asi 30 procent pozemků, ze zbylé části ale zatím nevykoupila žádné.

O zelených pásech, které mají přispět mimo jiné k odhlučnění dálnice, rozhodla rada v čele s Adrianou Krnáčovou (ANO). Na starost to měl radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD, o vlastnících ale podle svých slov nic nevěděl. „Mně je vlastně jedno, kdo je majitelem. Stěžejní bylo, aby ten produkt (zelené pásy) byl pro místní, protože je velmi nepříjemné mít dálnici pod okny,“ prohlásil.

Problematický privatizační projekt

Xaverov byl původně socialistický státní drůbežářský podnik, který měl po celé republice své závody. Stát v roce 1992 Xaverov privatizoval a v následujících deseti letech se dostal pod kontrolu Miroslava Tomana staršího.

V roce 2000 se začala firma hlásit k rozsáhlým nemovitostem v Praze. Tvrdila, že na těchto pozemcích Xaverov v minulosti hospodařil, a že na ně má tedy nárok. V privatizačním projektu, na základě kterého stát prodával firmu Xaverov, ale tyto pozemky nejsou.

Firma však přesto tyto lukrativní pražské parcely v roce 2003 získala. Úředníci ministerstva zemědělství oficiální dokument sepsali poté, co do resortu nastoupil Miroslav Toman, který byl v té době náměstkem ministra zemědělství.

„Tato firma pozemky získala za podivných okolností. Podivné je, že získala nabývací titul jenom na základě nějakého vyjádření ministerstva zemědělství, a to stačilo k zápisu některých pozemků a jejich vlastnictví do katastru,“ hodnotila pražská radní Hana Marvanová (za STAN).

Podle Marvanové šlo o účelový dokument

O obsahu má pochybnosti i právník Viktor Rossmann. „Ten dokument je dokumentem Ministerstva zemědělství České republiky a je nazván 'Prohlášení o právním nástupnictví'. V dokumentu je konstatováno, že národní podnik Drůbežářský průmysl byl nějakým způsobem transformován. A že jeho nástupcem je Xaverov, akciová společnost. Nic víc tento dokument neříká,“ doplnil Rossmann.

„Jsem zcela přesvědčen, že vzhledem k pozemkům to neříká naprosto vůbec nic a že na základě tohoto dokumentu nemohlo dojít k žádnému zápisu ani změny vlastnictví ani vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí,“ dodal Rossmann.

O důvodu vzniku dokumentu má radní Marvanová jasno. „Na mě to dělá dojem, že dokument vznikl jenom účelově, aby to firma donesla na katastr a mohla zkusit usilovat o záznam svého vlastnického práva k pozemkům,“ prohlásila.

Dokument zpracoval úředník Stanislav Codl. Ten byl v té době podřízený současného ministra Miroslava Tomana. Znal se ale i s jeho otcem, napsali spolu dokonce knihu. „Byli to čelní představitelé, řekněme, socialistického zemědělství a nepochybně spolu také celou řadu akcí podnikali,“ uvedl agrární analytik Petr Havel.

K dokumentu, díky kterému firma Xaverov cenné pozemky získala, se ale Codl nechce vyjadřovat. „Odmítám k tomu dávat jakékoliv vyjádření nebo jakékoliv stanovisko. Nejste ani první, ani poslední, kteří tady z televize nebo tedy z jiných orgánů byli a kterým jsem řekl 'ne, já se Vám k tomu vyjadřovat nebudu',“ reagoval na dotazy Reportérů ČT Codl.

„Je jednoznačné, že příslušné instituce státu selhaly. A v důsledku toho stát přišel o majetek značné hodnoty,“ uzavřela Marvanová.

Praha pozemky ale nutně potřebuje. Jinak nesplní slib, který dala městským částem – vybudovat zelené pásy. „Pokud by to nemělo dopadnout, tak je to pro nás prostě velké zklamání,“ dodal starosta Běchovic Martan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta 20 tisíc korun. Pokuta za černou stavbu přitom mohla být až milion korun, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený. Napsala to středeční Mladá fronta Dnes (MfD).
před 11 mminutami

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 7 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 10 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 10 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 11 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 12 hhodinami
Načítání...