Všeobecná fakultní nemocnice varuje před podvodnými zprávami o výsledku testů na covid-19

Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) varuje před podvodnými textovými zprávami o výsledku testů na covid-19. Dostávají je i lidé, kteří na testu nebyli. Podle nemocnice za to mohou hackeři. Věcí se zabývá i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). VFN to uvedla na svém facebookovém profilu.

„Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není výjimkou,“ napsala VFN na svém Facebooku. Podvržené výsledky testů podle ní lidem přicházejí také e-mailem. Falešné výsledky dostávají i někteří testovaní.

Nemocnice proto informovala o jediném správném způsobu, jak výsledek testu posílá. Lidem přijde v textové zprávě, která bude obsahovat jméno testovaného a velkými písmeny uvedeno buď „negativní“, nebo „pozitivní“.

„Jakékoliv jiné zprávy jsou smyšlené,“ upozornila nemocnice. Dodala, že výsledek testu mohou lidé dostat až 48 hodin po odběru vzorku.

Jiný typ podvodných textových zpráv, které souvisejí s koronavirem, zaznamenala počátkem října i Fakultní nemocnice Plzeň. Pacientům oznamovaly zrušení termínu operace nebo vyšetření, odůvodňovaly to šířením nákazy. Věcí se zabývá policie.