Lidé u covidu-19 nejvíce důvěřují expertům, nejméně premiérovi, ukázal průzkum Kantaru

V souvislosti s informacemi o covidu-19 důvěřuje nejvíce Čechů expertům a epidemiologům. Jsou to více než tři čtvrtiny z nich. Naopak nejméně v tomto ohledu věří premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Informacím, které poskytuje, důvěřuje jen 36 procent lidí.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Za epidemiology a experty následují veřejnoprávní média, tedy Český rozhlas a Česká televize, jejich informacím důvěřuje 69 procent, respektive 68 procent lidí. Čtveřici nejdůvěryhodnějších zdrojů uzavírá hlavní hygienička Jarmila Rážová se 67 procenty.

Informacím, které poskytuje ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který byl do funkce jmenován 21. září, důvěřuje asi polovina občanů, konkrétně 52 procent.

Důvěra lidí v informace ohledně nemoci covid-19
Zdroj: Kantar

V porovnání s premiérem je ale podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy propastný rozdíl mezi tím, jak tomu, co říkají, důvěřují voliči jednotlivých politických stran. „Zejména je to vidět u pana premiéra Babiše, tomu důvěřuje 88 procent voličů hnutí ANO, u voličů ČSSD, KSČM je to zhruba někde kolem poloviny a u voličů opozičních stran jenom asi 15 procent,“ podotkl.

Více než premiérovi důvěřují lidé i informacím ostatních rozhlasových stanic (51 procent), internetovým zpravodajským serverům (45 procent) a zpravodajství jiných televizí (42 procent).

Průzkum se uskutečnil od 21. září do 9. října a zúčastnilo se ho 1200 respondentů.

63. vlna průzkumu Trendy Česka 959.06 KB