V kauze IZIP si Pašek a Čurda odpykají šestileté vězení za podvod

Bývalý ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek a jednatel firmy FINIM Ilja Čurda si odpykají šestileté vězení za podvod. Ve středu to potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání obou mužů. Pašek i Čurda musí každý zaplatit státu dvoumilionový peněžitý trest a společně mají nahradit podvedené IZIP škodu 140 milionů korun. Po dobu pěti let také nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností. Kauza se týká spolupráce IZIP s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).

Jiří Pašek (vlevo) a Ilja Čurda (vpravo) u Městského soudu v Praze
Zdroj: ČTK

Mužům hrozilo pět až deset let vězení. Předseda odvolacího senátu Radek Hartmann uvedl, že trest uložený v dolní polovině sazby je přiměřený. Připomněl, že dvojice způsobila vysokou škodu. Poukázal také na rozpory v jejich výpovědích, které podle něj znevěrohodnily obhajobu. Pašek i Čurda svou vinu odmítali.

Firma IZIP, která se nyní jmenuje Společnost pro eHealth databáze, dříve provozovala pro VZP elektronické zdravotní knížky a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli. Pašek s Čurdou se podle verdiktu rozhodli na této spolupráci obohatit na úkor IZIP. V roce 2008 proto nechali uzavřít zprostředkovatelské smlouvy, podle nichž měla Čurdova FINIM dopomoci IZIP k rozšíření kontraktů s pojišťovnou mimo jiné ohledně projektu osobního účtu pojištěnce.

Smlouvy však byly podle justice účelové a FINIM ve skutečnosti žádnou zprostředkovatelskou činnost neprováděla. Čurda přesto jménem své firmy vystavoval společnosti IZIP faktury, které Pašek nechal proplácet. Pašek se pak nechal ve FINIM zaměstnat a Čurda mu část získaných peněz, konkrétně 8,4 milionu, vyplatil jako mzdu.

Jednalo se o zcela běžný obchodní vztah, tvrdí odsouzení

„Jednalo se o zcela běžný obchodní vztah, který byl výhodný pro všechny strany,“ řekl ve středu soudcům Čurda. Připustil, že pasáž o provizi „byla možná nešťastná“, trval ale na tom, že práci odvedl. To tvrdil i Pašek, podle nějž se Čurda zasadil o uzavření tří smluv s VZP, které byly výhodné jak pro pojišťovnu, tak pro IZIP.

„Skutek, ze kterého jsem obžalovaný, se nestal a stát se nemohl. Jsem přesvědčen, že na počátku stíhání stála snaha o odstranění bývalého ředitele VZP Pavla Horáka,“ prohlásil Pašek.

Zmínil, že proti IZIP vedl dehonestační kampaň někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). „Kvůli dlouhodobé negativní prezentaci se projekt stal v očích veřejnosti něčím bezcenným, nástrojem k tunelování. Společenskou objednávkou pak bylo někoho za ten tunel stůj co stůj zavřít,“ podotkl obžalovaný.

Obžaloba kvalifikovala jednání mužů jako zpronevěru, pražský městský soud ale loni dospěl k závěru, že šlo o podvod. To potvrdil i odvolací senát. Pašek totiž podle soudců obelhal členy představenstva IZIP, když jim zamlčel podstatné skutečnosti o důvodech uzavření smluv s FINIM. Čurda mu pak k podvodu pomohl.

Muži ve středu protestovali proti tomu, že je městský soud na možnou změnu právní kvalifikace předem neupozornil, čímž jim podle nich znemožnil účinnou obhajobu. Státní zástupce Pavel Prygl se proti tomu ohradil s tím, že soud má podle trestního řádu tuto povinnost jen v případech, kdy je nová kvalifikace přísnější. Za zpronevěru a podvod přitom hrozila stejná sazba.

Někdejší šéf VZP Horák původně čelil stíhání společně s Paškem, a to za pletichy při veřejné soutěži. Policie je v roce 2013 obvinila z toho, že uzavřeli půlmiliardovou smlouvu na nábor nových klientů bez veřejné soutěže. Nejvyšší státní zastupitelství však stíhání zastavilo.

VZP vydala firmě IZIP za poskytované služby zhruba dvě miliardy korun za 12 let. V roce 2012 pojišťovna vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a o tři roky později i smlouvu na provoz portálu.