Vyrovnání s komunistickou minulostí potrvá ještě dvacet let, říká historik Vaněk

Vyrovnání s komunistickou minulostí české společnosti potrvá ještě dvacet let. V Interview ČT24 to řekl ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Miroslav Vaněk, podle kterého to bude možné teprve ve chvíli, kdy se Češi ke komunistické čtyřicetileté periodě nebudou vztahovat emotivně.

Video Interview ČT24
video

Historik: V roce 1989 jsme neuplatnili princip kolektivní viny

Nejnovější vlnu debat o komunistické minulosti České republiky vyvolalo tento týden rozhodnutí státního zástupce ukončit trestní stíhání bývalého socialistického premiéra Lubomíra Štrougala a někdejšího ministra vnitra Vratislava Vajnara.

Kriminalisté je z popudu Platformy evropské paměti a svědomí vinili z toho, že měli informace o střelbě proti lidem, kteří se před rokem 1989 pokoušeli překonat státní hranici. Podle žalobce ale oba politici trpí duševní chorobou, která jim trvale znemožňuje smysl trestního stíhání chápat; Štrougalovi je bezmála šestadevadesát, Vajnar oslavil devadesátiny.

„Pokud měl být soud, měl být před třiceti lety – a ne teď. Pokud tady mělo být účtování za záležitosti, které se týkaly střílení na hranici, tak se mělo rozhodovat mnohem dříve,“ komentuje případ neproběhlého soudu s komunistickými prominenty ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd Miroslav Vaněk – a jedním dechem dodává, že radikální řez nebyl v polistopadovém Československu možný.

Bez kolektivní viny

„V roce 1989 jsme neuplatnili princip kolektivní viny. Pak by to (poměry) možná bylo jiné, ale ono to nešlo – Václav Havel byl zvolen komunistickými funkcionáři, Marián Čalfa byl bývalý komunista, lidé z vrcholných pozic komunistické strany přešli do jiných stran, kde zas dělali vrcholnou politiku,“ konstatuje historik.

„Stav, který jsme si nastavili, je daný a s ním musíme žít,“ dodává. Zvolená cesta byla (k jeho spokojenosti) nekrvavá a nekonfliktní, vede ale i ke komplikovanějšímu vyrovnávání se s minulostí, což se projevuje mimo jiné tím, že jediný odsouzený vysoce postavený komunistický politik byl pražský stranický šéf Miroslav Štěpán.

Vnitřní záležitost nás samých

„Vyrovnání s minulostí nemusí být vždycky o největších rybách,“ podotýká Vaněk s tím, že tento podstatný proces beztak spíš než na politických plénech či v soudních síních probíhá uvnitř každého jednotlivce. „Vyrovnání s minulostí je vnitřní záležitostí nás samých – těch, kteří žili v dané době. Sám sobě musí člověk říci, co dělal špatně.“

Proces účtování s komunistickou minulostí nicméně podle akademika ještě zdaleka neskončí. „Vyrovnání se s minulostí je ještě na dalších dvacet let. Kdybychom to pojali biblicky, (ke zúčtování dojde) až mrtví pochovají své mrtvé. Až nás minulost nebude vzrušovat, až budeme nad věcí a mluvit bez toho, že bychom měli vnitřní konotace.“