Kauza Opencard: Soudce Sotolář podle policie trestný čin nespáchal, stíhat ho nebude

Policie se rozhodla, že nebude stíhat soudce pražského městského soudu Alexandra Sotoláře za manipulování s protokoly z případu Opencard. Podle ní totiž nespáchal trestný čin, uvedl Ondřej Trčka z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení na soudce, který čelí kárnému řízení, podal v únoru Nadační fond proti korupci.

Protikorupční fond spatřoval v Sotolářově počínání dva trestné činy: padělání veřejné listiny a zneužití pravomoci. Tvrdil, že z protokolů z hlavního líčení a z nahrávek jeho průběhu vyplývá záměrné zkreslování výpovědí obžalovaných i svědků, a to v neprospěch stíhaných politiků. Obrátil se proto na státní zastupitelství, které podnět postoupilo Národní centrále proti organizovanému zločinu.

„Mohu sdělit, že v předmětné trestní věci policejní orgán Policie ČR, Národní centrály proti organizovanému zločinu skončil prověřování a dne 24. 6. 2020 rozhodl tak, že ve věci nejde o podezření z trestného činu a je namístě odevzdání věci ke kárnému projednání Nejvyššímu správnímu soudu,“ napsal ČTK Trčka.

Rozdíl mezi záznamem a protokolem byl údajně jenom zestručněním

Sotolářův případ už kárný soud řeší na základě žalob, které na soudce podal jeho nadřízený Libor Vávra a ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Sotolář uznal, že existují rozdíly mezi zvukovým záznamem z jednací síně a protokolem. Vyloučil ale, že by byly cíleně v neprospěch obžalovaných. Podle jeho advokáta se jednalo o zestručnění, nikoli o zlý úmysl. Veřejné projednávání žalob má pokračovat 14. července.

Ministryně Benešová žádá aby byl Sotolář zbaven funkce soudce, protože podle ní vážně porušil své povinnosti a narušil důvěru v nestrannost soudu a ve spravedlivé rozhodování. Vávra navrhuje mírnější trest – zbavení funkce předsedy senátu. Sotolář přestal řešit odvolací agendu, dokončoval pouze dřívější neuzavřené kauzy.

Sotolářovy rozsudky zrušil Vrchní soud

Sotolář v kauze Opencard dvakrát uznal bývalého primátora Prahy Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a další někdejší radní vinnými z porušování povinností při správě cizího majetku. Dal tak za pravdu obžalobě, podle které radní v roce 2012 neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess. Tu magistrát oslovil jako jedinou v jednacím řízení bez uveřejnění.

Vrchní soud oba Sotolářovy rozsudky zrušil a případ mu odebral. Nová soudkyně poté pražské radní osvobodila. Podle pravomocného verdiktu nerozhodli svévolně, ale na základě odborných stanovisek.