Schillerová slibuje miliardy na boj s kůrovcem a suchem. Sněmovna ale musí schválit vyšší deficit

Sedm miliard na boj s kůrovcovou kalamitou a 1,6 miliardy korun na boj se suchem by letos navíc mělo získat ministerstvo zemědělství. Ministerstvo životního prostředí by mělo dostat dvě miliardy korun na budování vodovodů, kanalizací a zadržování vody v krajině. Sněmovna ovšem musí schválit novelu zákona o státním rozpočtu se schodkem 500 miliard korun. Po jednání s ministry to uvedla šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO).

„V tuto chvíli jsme vyslyšeli požadavky, protože jak boj s kůrovcem, tak boj se suchem jsou pro naši zemi a naše občany jedno z nejdůležitějších témat,“ řekla ministryně.

S penězi na boj s kůrovcem a suchem Schillerová počítá už v návrhu, který v pondělí schválila vláda. Jsou součástí 136,6 miliardy korun ve vládní rozpočtové rezervě. Rovněž mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý upozornil na to, že zajištění peněz bude jisté až ve chvíli, kdy nový rozpočet schválí sněmovna. Už v pondělí vláda přislíbila ministerstvu navýšení rozpočtu na vodohospodářství o miliardu korun, rozpočet ve vodní oblasti by se tak měl zvýšit o 2,6 miliardy korun.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) má také přislíbené další tři miliardy korun navíc, které by měl dostat ale až v rozpočtu na příští rok. „To zahrnu do prací o rozpočtu, které se uskuteční v létě,“ dodala Schillerová. Podle Brabce mají financovat stovky menších projektů, které pomáhají s dostupností vody. „Jsou to adaptační projekty. Díky tomu, že se znečištěné odpadní vody nebudou pouštět do řek, mohou kanalizace přispět k boji se suchem,“ popisuje Brabec pro ČT.

Schillerová dále uvedla, že případná pomoc kvůli nedávným povodním na Olomoucku je obsažena již v částkách, které její resort ministerstvům poskytne, a zároveň mají na tyto případy resorty peníze i ve svých rozpočtech.

Vláda v pondělí schválila zvýšení schodku rozpočtu už potřetí od propuknutí pandemie, a to na 500 miliard korun. Sněmovna by měla návrh projednat 16. června.