Rakouský soud podpořil Česko v kauze Diag Human, oznámilo ministerstvo

Vídeňský zemský soud zrušil výkon rozhodnutí vydaný loni lucemburským soudem ohledně nároků společnosti Diag Human vůči České republice ve sporu kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Oznámilo to tuzemské ministerstvo zdravotnictví, podle něhož tak Česko dosáhlo v kauze Diag Human dalšího úspěchu. Firma se totiž podle resortu snažila lucemburské rozhodnutí použít k exekuci majetku českého státu v Rakousku a v Německu.

Zemský soud ve Vídni jako soud odvolací zrušil výkon rozhodnutí, které ve věci rozhodčího nálezu z roku 2008 vydal loni lucemburský soud, uvedlo české ministerstvo zdravotnictví. Soud tak vyhověl odvolacím námitkám České republiky. Resort dosud všechny nároky firmy, která po státu požadovala 14,5 miliardy korun, odmítal.

„Rozhodnutí rakouského soudu potvrzuje, že dosavadní odmítavý postoj České republiky k nárokům společnosti Diag Human vždy byl a je zcela oprávněný,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Například v Německu se firma na základě lucemburského rozhodnutí pokusila obstavit vzácný Rembrandtův obraz, uvádí Vojtěchův úřad. Společnost Diag Human v Německu i Rakousku ve svých nárocích neuspěla a navíc musí uhradit soudem stanovené náklady na odvolací řízení, konstatovalo ministerstvo.

Rakouský soud podle resortu vycházel z toho, že předchozí rozhodnutí lucemburského soudu zavazuje pouze banku v Lucembursku a týká se pouze možných aktiv v Lucembursku.

Diag Human se s Českem řadu let soudí kvůli obchodu s krevní plazmou

Společnost Diag Human v minulých měsících opakovaně uváděla, že v podobě lucemburského rozhodnutí má proti České republice nástroj, který může kdykoli a kdekoli v Evropské unii použít. „Ukazuje se, že to není pravda a obrana Česka je úspěšná. Po vítězství před soudy ve Velké Británii, USA, Francii, Švýcarsku, Nizozemsku, Lichtenštejnsku a Německu se tak v Rakousku jedná o další úspěch České republiky v tomto sporu,“ prohlásilo české ministerstvo zdravotnictví.

V únoru firma Diag Human tvrdila, že soudy v Německu a Rakousku její nároky ve sporu s Českou republikou uznaly a v Rakousku už byla zahájena exekuce majetku České republiky. Ministerstvo zdravotnictví naopak poukazovalo na to, že Diag Human se snaží obejít dřívější rozhodnutí mnoha zahraničních soudů o zákazu výkonu rozhodčího nálezu z roku 2008.

Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky.

Firma Diag Human se však dál v několika zemích soudila s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk. V Lucembursku byly kvůli sporu obstaveny české účty. Podle ministerstva zdravotnictví tím ale nebyly dotčeny žádné finanční prostředky.