Tunelování Pražských služeb před soudem. Obžalovaný exředitel odmítl vypovídat

Soud se začal zabývat údajným tunelováním Pražských služeb. Obžaloba tvrdí, že z firmy vyvedl její bývalý obchodní ředitel Tomáš Kolinger 63 milionů korun. Obžalován je z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku. Před soudem odmítl vypovídat.

Policisté přivážejí Tomáše Kolingera k výslechu
Zdroj: ČT24

Před soud pohnal státní zástupce celkem devět lidí, kteří se podle něj na vyvedení peněz z Pražských služeb podíleli. Žalobce tvrdí, že peníze z firmy vyváděli přes síť společností nazývaných Impérium, které Tomáš Kolinger skrytě ovládal. Za Pražské služby s nimi potom z pozice jejich obchodního ředitele uzavřel smlouvy o poskytnutí služeb, které ale následně buď provedly Pražské služby samy, nebo je levněji provedla jiná společnost.

Většina obžalovaných na úvod soudního líčení odepřela výpověď. Někteří ale dali najevo, že by se mohli vyjádřit později. Mezi obžalovanými je mimo jiné insolvenční správkyně Helena Horová – někdejší známá zesnulého expremiéra Stanislava Grosse. Byla jednatelkou jedné z firem, které zakázky od Pražských služeb dostávaly.

Podle obažloby „nechala své účetní vyplácet odměnu orgánům ovládaných společností ve výši určené obviněným Kolingerem a vystavovat za ovládané společnosti faktury navýšené o částky předem určené obviněným Kolingerem“.

Nehospodárné nakládání s penězi v Pražských službách odhalil hloubkový audit z roku 2012. Pražské služby poté začaly ukončovat spolupráci s firmami, kterým Kolinger zakázky zadával. On sám přišel o ředitelskou funkci v roce 2013. O další rok později provedla v sídle Pražských služeb razii policie a Kolingera zatkla.

Společnost Pražské služby se připojila k řízení s nárokem na náhradu škody. Požaduje, aby všichni obvinění dohromady zaplatili celou 63milionovou škodu uvedenou v obžalobě.