Provoz psychiatrické nemocnice v Kosmonosích ochromil kyberútok, zaměstnanci používají papír a tužku

Psychiatrickou nemocnici Kosmonosy ochromil kyberútok. Počítačová síť nefunguje, ale péče o pacienty tím není podle ředitelky Dany Kolářové ohrožena. Útok vyšetřují krajští kriminalisté jako trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Virus zaútočil podle Kolářové na nemocniční počítače v pátek během dopoledne. „S pomocí ministerstva (zdravotnictví) to řešíme, poslali nám pracovníky, kteří nám čistí počítače. Nejdříve ve středu budeme v provozu,“ řekla Kolářová. Ministerstvo podle ní začalo nemocnici pomáhat neprodleně poté, co kybernetický útok oznámila.

Péče o pacienty je nadále zajištěná, místo počítačů používají zaměstnanci papír a tužky. „Vrátili jsme se do dávnověku,“ řekla Kolářová.

Policie přijala oznámení o kybernetickém útoku v pátek. „Tímto případem se zabývají kriminalisté z Mladé Boleslavi a krajští kriminalisté z odboru kybernetické kriminality,“ řekla mluvčí středočeských policistů Veronika Čermáková. Kriminalisté podle ní nyní zajišťují důkazy.

„Dostali jsme informaci o tomto útoku a řešíme ho, řekl mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Radek Holý.

Kyberútoků na české nemocnice přibývá

Útok na kosmonoskou nemocnici není prvním podobným v Česku. Kybernetický útok zasáhl 13. března i Fakultní nemocnici v Brně. Základní provoz zařízení byl i po počítačovém útoku zachovaný. Nemocnice postupně vyměňuje pevné disky a spouští jednotlivé počítače, které útok vyřadil z provozu.

Kybernetický útok postihl 11. prosince také počítačový systém nemocnice v Benešově. Zařízení fungovalo omezeně, do plného provozu se vrátilo 30. prosince. V polovině února začala nemocnice přijímat dárce krve, šlo o poslední část, která po útoku zůstávala mimo provoz.