Dodržujte pravidla, jsou nastavená dobře, apeluje primátor Hřib. O neověřené nákaze psal proto, že pacientka postupovala jinak

Ačkoliv o nových případech výskytu nákazy koronavirem v Česku informuje pravidelně ministerstvo zdravotnictví, ve středu to učinil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). A to v rozporu s tím, co několik minut předtím uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). S tím, jak se o šíření nákazy informuje, přitom nejsou spokojeni ani hejtmani, o změnách budou mluvit v pátek se zástupci vlády. 

Video Události
video

Události: Jak se má postupovat při informování o koronaviru

Bylo devět minut po deváté hodině ráno, když pražský primátor Hřib zveřejnil na Twitteru zprávu o tom, že se v Praze objevil nový případ nákazy koronavirem

Jen pár minut předtím přitom premiér oznámil, že nakažených zůstává stále pět lidí. A že nový případ Česko neeviduje. O pár desítek minut později zareagoval na primátora Hřiba ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zpráva o šestém případu totiž v tu chvíli ještě nebyla oficiálně potvrzená.

„Mě samotného to překvapilo, myslím, že to není úplně standardní. Byla to nějaká aktivita pana primátora, asi chtěl být nejrychlejší a zviditelnit se, možná,“ reagoval ministr Vojtěch.

Ministra se zastal i jeho vládní kolega, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD): „Pro mě je relevantní to, co říká ministerstvo zdravotnictví. Veřejnost informuje ve chvíli, kdy má potvrzeno, že testy v daném případě byly pozitivní.“

Doporučení: Zavolejte zdravotníkům, spojí vás s hygienky, ti rozhodují

Primátor svoje kroky obhajoval ve středu tím, že chtěl upozornit na nedodržování doporučených postupů. Žena totiž – podle něj – nekontaktovala hygieniky, ale nechala se otestovat v soukromé laboratoři. „Systém je nastaven dobře, je třeba ho pouze dodržovat. V tomto případě k tomu nedošlo,“ zdůraznil Hřib. „V situaci, kdy dochází k uzavření, byť dočasnému, tří tříd základní školy, tak je na místě o tom informovat,“ řekl. (Vedoucí pražských hygieniků Zdeňka Jágrová ve středu večer uvedla, že testy dětí nemocné ženy jsou negativní, tudíž opatření padají a škola funguje dál bez omezení. - pozn. red.)

Správně měla žena kontaktovat záchranáře. „Lidé mají volat na linku 112, ta je propojí na hygienu, ta provede rozhovor a rozhodne o odběru vzorků. Takto je ten systém nastaven,“ zopakoval premiér Babiš (ANO). „Ale všude je lidský faktor,“ dodal.

Když pak hygienici oficiálně další případ nákazy potvrdí, zprávu předávají dál na jednotlivé úřady. Ty pak mohou přijímat další opatření. Nejdřív jim přijde SMS zpráva, následně e-mail.

„Magistrát dostává informace od státu, od hygieny. Je to jako pyramida, my jsme úplně nejníž, nám přijde vždycky na operační středisko informace od krizového štábu magistrátu,“ shrnul starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Kraje chtějí probrat systém předávání informací s vládou 

O tom, jak a kdo má o situaci informovat, budou v pátek jednat se zástupci vlády hejtmani. „Začátkem tohoto týdne nebyl tok informací optimální. Nedocházelo k oficiálnímu předávání informací z Bezpečnostní rady státu přímo na bezpečnostní radu kraje,“ poukázal pražský primátor Hřib (Piráti).

Výhrady mají i další zástupci krajů. „Situace je skutečně chaotická, mění se rychle podle toho, jak se koronavirus šíří,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). V hodnocení je ale smířlivější: „Myslím si, že komunikace běží, my dokonce máme nachystány i videokonference.“

„Dohodli jsme se, že budou chodit avízové e-maily přímo hejtmanům, aby měli informace. Případně další text jde do datové schránky,“ doplnil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD).

Kromě komunikace budou hejtmani s vládou řešit třeba i zásobování zdravotnickým materiálem.