Policisté hledají na MMR podklady k elektronickému systému

Praha - Detektivové Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), kterému se zkráceně říká protikorupční policie, dopoledne přišli do hlavní budovy ministerstva pro místní rozvoj na Staroměstském náměstí v Praze. Ministryně Karla Šlechtová pro ČT řekla, že si vyžádali materiály týkající se elektronického monitorovacího systému MS2014+ pro evropské dotace. Podle prvního náměstka ministerstva financí Lukáše Wagenknechta probíhá také audit tohoto systému, který si loni vyžádala Evropská komise.

„Ministerstvo pro místní rozvoj poskytuje maximální součinnost Policii České republiky, která sem dnes přijela a vyžádala si určité podklady k zakázkám, které se týkají monitorovacího systému 2014–2020,“ řekla České televizi šéfka resortu Karla Šlechtová. O zákroku policistů se prý sama dozvěděla dnes ráno. Historie dotyčných zakázek podle ní sahá i několik let zpátky. Dodavatel monitorovacího systému, který policii zajímá, společnost Tesco SW uvedla, že zakázka není předražená, protože jí firma vyhrála ve výběrovém řízení, v němž nabídla nejnižší cenu. „Společnost Tesco SW s policií spolupracuje dlouhodobě,“ doplnil mediální zástupce firmy Tomáš Jelínek.

Zákrok policistů potvrdil bez dalších podrobností mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej. O moc sdílenější nebyla ani vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která pro ČT pouze řekla, že policisté v budově úřadu zajišťují „důkazní materiál“. Současného vedení ministerstva by se však případ bezprostředně týkat neměl. Zakázky spadají do období, kdy byly ministry a ministryněmi Kamil Jankovský, František Jukl a Věra Jourová. Konkrétní jména však ministryně Šlechtová odmítla sdělit. „Opravdu nebudu mařit žádné policejní vyšetřování,“ řekla v Událostech, komentářích.

Že mají detektivové zacíleno na zakázku na monitorovací systém, který by měl evidovat všechny evropské dotace v období 2014 až 2020, informoval už dopoledne server Echo24.cz. Zakázku za zhruba miliardu korun získaly v minulém roce firmy Tesco SW a Datasys. První náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht upozornil, že si policie vyžádala rozpracovaný audit monitorovacího systému, který ministerstvo financí provádí. Loni na podzim si ho vyžádala Evropská komise. „Na základě vyžádání policie jsme poskytli informace v průběhu minulého týdne,“ řekl náměstek Wagenknecht.

Že si právě v monitorovacím systému vyžádala EK audit, však může být i náhoda. „Byla to jedna z podmínek pro schválení Operačního programu Technická pomoc. Myslím si, že to může být standardní věc, protože tento systém se týká celého čerpání,“ upozornil náměstek ministra financí.

  • Ministerstvo pro místní rozvoj v minulosti čelilo kritice kvůli předchozímu systému MSC2007+, který kvůli porušení zákona odmítla Evropská komise proplatit. Stamiliony tak musela platit státní pokladna.
  • O napojení firmy Datasys na kontroverzního lobbistu Ivo Rittiga v minulosti zas natáčeli Reportéři ČT.

V roce 2014 si nechalo ministerstvo financí zpracovat audit, podle jeho výsledků MMR v letech 2011 až 2013 nejvíc platilo za IT služby, audity a poradenství. Největší objem financí putoval z komerčních dodavatelů právě společnosti Tesco SW, která ministerstvu vystavila faktury za 345 milionů korun. Přes 100 milionů korun získaly také firmy S&T CZ (103 milionů korun) a Datasys (101 milionů korun).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT zmapovali spornou zakázku na svoz odpadu v Praze

Od srpna má městská firma Pražské služby postupně přebírat svoz odpadu z celé metropole. Společnost pro to ale nemá dostatek kapacit. K zajištění služeb chce využívat subdodavatele. Vypsala proto soutěž za více než čtyři miliardy korun. U některých členů pražské koalice a dozorčí rady Pražských služeb zakázka budí podezření. O sporu točili Reportéři ČT.
před 5 hhodinami

Podstatné je, že bude mít resort životního prostředí skutečnou hlavu, soudí Kupka

Předseda ODS Martin Kupka vítá, že ministerstvo životního prostředí bude mít „plnohodnotného“ ministra. Motoristé do něj navrhli svého poslance Igora Červeného. Míní, že se tím otevřely dveře pro jednání o změně emisních povolenek ETS 2 na úrovni EU. Lídr občanských demokratů očekává, že Červený bude hájit české národní zájmy, mezi které patří uskromnění některých „přemrštěných, ambiciózních“ cílů Unie. Kupka pohovořil o kandidátovi na ministra a nové hospodářské strategii vlády v pořadu Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 6 hhodinami

Lidé přišli uctít památku ruského opozičníka Navalného. Podle Západu byl otráven

Na pražské náměstí Borise Němcova se v pondělí sešli lidé, aby uctili památku ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel před dvěma lety. Někteří účastníci měli symbolické vlajky ruské opozice, kde červený pruh v trikolóře ruské vlajky nahrazuje bílá barva. Jiní drželi v rukou portréty Navalného. Vzniklo také místo s jeho fotkou, kde lidé pokládali květiny a svíčky. Akci pořádala iniciativa Rusové v Česku za demokracii. Desítky lidí, včetně západních diplomatů, si připomněly Navalného úmrtí také na moskevském hřbitově.
před 7 hhodinami

Sníh místy komplikuje dopravu, padat má do středy

Počasí od rána komplikuje dopravu, místy na silnicích leží sníh, což způsobilo desítky nehod. Intenzivní sněžení se očekává v části Česka od pondělního odpoledne do úterního rána, meteorologové zejména pro jihovýchod země vydali výstrahu. Na většině území má sníh padat až do středy, nebe bude oblačné nebo zatažené a teploty přes den maximálně jen mírně nad nulou. Pak se vyjasní a ochladí, častěji bude mrznout i přes den. Na víkend přijde do nížin obleva s deštěm a sněžit bude už jen na horách, vyplývá z předpovědi na webu ČHMÚ.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Macinka se vypraví do USA, zúčastní se Trumpovy Rady pro mír

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) odletí ve středu do USA a ve čtvrtek se v roli pozorovatele zúčastní ve Washingtonu prvního zasedání Rady pro mír, napsal server Seznam Zprávy. Cesta se uskuteční po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který ji potvrdil. První cestu do USA musel Macinka na začátku února odložit. Kvůli nepříznivému počasí a zrušenému letu se tehdy vrátil z letiště z Frankfurtu nad Mohanem.
před 8 hhodinami

Přípravy Dukovan pokračují podle plánu, řekl Havlíček. Stavba by měla začít v roce 2029

Přípravy projektu stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, které má vybudovat korejská společnost KHNP, pokračují podle časového harmonogramu. V příštím roce by tak projekt měl získat platné stavební povolení, samotná stavba by pak měla začít v roce 2029. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). První blok by měl být zprovozněn v roce 2036.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Odvolání Ševčíka z pozice děkana se vrací k soudu do Prahy

Odvoláním Miroslava Ševčíka (za SPD) z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE se bude muset znovu zabývat Městský soud v Praze. Jeho dřívější rozsudek, podle kterého bylo odvolání v pořádku, zrušil Nejvyšší správní soud. ČT to zjistila z úřední desky NSS. Podle něj pražský městský soud neposoudil, jestli měl rektor školy pro Ševčíkovo odvolání dostatečné důvody.
před 9 hhodinami

Hřib nespáchal přestupek v případu odměn v PRE Holding, rozhodl říčanský úřad

Předseda Pirátů Zdeněk Hřib nepochybil v případu odměn za členství v představenstvu společnosti Pražská energetika Holding (PREH). Městský úřad v Říčanech zatím nepravomocně zastavil řízení, žádný přestupek podle něj nebyl prokázán. Informovala o tom mluvčí pražské organizace Pirátů Martina Vacková, následně to potvrdila mluvčí Říčan Helena Vlnařová.
před 10 hhodinami
Načítání...