Máte byt, počítač nebo peníze na dovolenou? Statistici zkoumají, jak se žije v Česku

6 minut
Události: Statistici zkoumají, jak se žije v Česku
Zdroj: ČT24

V únoru začali statistici opět zkoumat, jak se žije různým českým domácnostem. Lidí se ptají třeba na výši příjmů nebo typ bydlení. Český statistický úřad (ČSÚ) tak získá možnost srovnávat Česko s dalšími evropskými zeměmi. Průzkum probíhá od roku 2005.

Výzkum v českých domácnostech se opakuje vždy na jaře už patnáct let. „Šetření probíhá ve všech zemích Evropské unie, a to podle jednotné metodiky. Výsledky proto umožňují mezinárodní srovnání,“ vysvětlil vedoucí oddělení informačních služeb ČSÚ Karel Adam.

Za patnáct let výzkumu se české domácnosti výrazně proměnily: vzrostla třeba výše příjmů. Zatímco v roce 2005 byl čistý průměrný příjem domácnosti na osobu zhruba 105 tisíc korun, v roce 2017 to bylo už skoro 180 tisíc korun.

Víc počítačů i vlastních bytů

Změnila se forma užívání bydlení i jeho vybavení. Dům sice vlastní pořád zhruba 40 procent domácností, podíl těch, kteří užívají vlastní byt, se ale téměř zdvojnásobil. A zatímco před patnácti lety našli statistici osobní počítač nebo notebook jen ve 40 procentech domácností, dnes už je to téměř 80 procent.

Zato černobílé televize vymizely. „Dříve se zjišťovala barevná televize v domácnosti, ale časem se ukázalo, že už ji všichni mají, tak se to přestalo sledovat,“ potvrdila vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ Táňa Dvornáková.

V šetření se statistici zajímají i o to, co by si domácnosti mohly nebo nemohly z finančních důvodů dovolit pořídit. Například to, zda si mohou dopřát týdenní dovolenou: v roce 2005 záporně odpovědělo 42 procent domácností, předloni jen 27 procent.

Statistici srovnávají například míru rizika chudoby. V roce 2018 jí byl v Česku ohrožen každý jedenáctý člověk, tedy necelých deset procent obyvatel. To je nejméně ze zkoumaných zemí. Nejhůř na tom pak bylo Srbsko. 

Podíl lidí ohrožených chudobou
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Podle posledních dostupných čísel jsou Češi s osobními vztahy a se zaměstnáním spokojeni, méně ale s finanční situací. Většina domácností říká, že s příjmy vychází docela snadno nebo jen s menšími obtížemi. Budoucnost vidí někteří optimisticky: víc než třetina lidí si myslí, že se jejich životní situace zlepší, a 57 procent lidí v roce 2018 předpokládalo, že se jejich situace nezmění. 

Domácnosti vybírají pracovníci ČSÚ náhodně, s tazatelem si ale musí domluvit čas návštěvy. Pokud lidé s účastí ve výzkumu souhlasí, jsou do něj zahrnuti po čtyři roky. V celé republice se statistici chystají navštívit 11,5 tisíce domácností.

Jak vychází domácnosti s příjmy
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěDebata zástupců sedmi politických uskupení tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutují tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastní místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Pořad moderuje Tereza Řezníčková.
před 35 mminutami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
19:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
18:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
14:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
08:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
12:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rybáři odklidili uhynulé ryby z Dyje, do kafilerie jich odvezli třicet tun

Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba třicet tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, ve čtvrtek jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží. Kvůli opakovanému úhynu v Dyji budou situaci v červenci řešit odborníci s ministry.
před 5 hhodinami
Načítání...