Máte byt, počítač nebo peníze na dovolenou? Statistici zkoumají, jak se žije v Česku

6 minut
Události: Statistici zkoumají, jak se žije v Česku
Zdroj: ČT24

V únoru začali statistici opět zkoumat, jak se žije různým českým domácnostem. Lidí se ptají třeba na výši příjmů nebo typ bydlení. Český statistický úřad (ČSÚ) tak získá možnost srovnávat Česko s dalšími evropskými zeměmi. Průzkum probíhá od roku 2005.

Výzkum v českých domácnostech se opakuje vždy na jaře už patnáct let. „Šetření probíhá ve všech zemích Evropské unie, a to podle jednotné metodiky. Výsledky proto umožňují mezinárodní srovnání,“ vysvětlil vedoucí oddělení informačních služeb ČSÚ Karel Adam.

Za patnáct let výzkumu se české domácnosti výrazně proměnily: vzrostla třeba výše příjmů. Zatímco v roce 2005 byl čistý průměrný příjem domácnosti na osobu zhruba 105 tisíc korun, v roce 2017 to bylo už skoro 180 tisíc korun.

Víc počítačů i vlastních bytů

Změnila se forma užívání bydlení i jeho vybavení. Dům sice vlastní pořád zhruba 40 procent domácností, podíl těch, kteří užívají vlastní byt, se ale téměř zdvojnásobil. A zatímco před patnácti lety našli statistici osobní počítač nebo notebook jen ve 40 procentech domácností, dnes už je to téměř 80 procent.

Zato černobílé televize vymizely. „Dříve se zjišťovala barevná televize v domácnosti, ale časem se ukázalo, že už ji všichni mají, tak se to přestalo sledovat,“ potvrdila vedoucí oddělení sociálních šetření ČSÚ Táňa Dvornáková.

V šetření se statistici zajímají i o to, co by si domácnosti mohly nebo nemohly z finančních důvodů dovolit pořídit. Například to, zda si mohou dopřát týdenní dovolenou: v roce 2005 záporně odpovědělo 42 procent domácností, předloni jen 27 procent.

Statistici srovnávají například míru rizika chudoby. V roce 2018 jí byl v Česku ohrožen každý jedenáctý člověk, tedy necelých deset procent obyvatel. To je nejméně ze zkoumaných zemí. Nejhůř na tom pak bylo Srbsko. 

Podíl lidí ohrožených chudobou
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Podle posledních dostupných čísel jsou Češi s osobními vztahy a se zaměstnáním spokojeni, méně ale s finanční situací. Většina domácností říká, že s příjmy vychází docela snadno nebo jen s menšími obtížemi. Budoucnost vidí někteří optimisticky: víc než třetina lidí si myslí, že se jejich životní situace zlepší, a 57 procent lidí v roce 2018 předpokládalo, že se jejich situace nezmění. 

Domácnosti vybírají pracovníci ČSÚ náhodně, s tazatelem si ale musí domluvit čas návštěvy. Pokud lidé s účastí ve výzkumu souhlasí, jsou do něj zahrnuti po čtyři roky. V celé republice se statistici chystají navštívit 11,5 tisíce domácností.

Jak vychází domácnosti s příjmy
Zdroj: ČT24/ČSÚ

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Začíná konference OSN o dvoustátním řešení izraelsko-palestinského konfliktu

V New Yorku v pondělí začíná dvoudenní konference OSN, kterou hostí Francie a Saúdská Arábie, se zaměřením na dvoustátní řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Americká diplomacie minulý čtvrtek oznámila, že se Spojené státy akce nezúčastní. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa již dříve chystanou konferenci zkritizovala jako kontraproduktivní k ukončení války v Pásmu Gazy a osvobození rukojmích a vyzvala spojence, aby se jí neúčastnili.
před 27 mminutami

Část toků v Beskydech hlásí první stupně povodňové aktivity

Na vodních tocích v okolí Beskyd se objevují první stupně povodňové aktivity (SPA), oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Intenzivní srážková činnost v Beskydech a okolí bude pokračovat i během noci. Dá se předpokládat, že SPA mohou dosáhnout i další vodní toky.
před 3 hhodinami

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 4 hhodinami

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 8 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 20 hhodinami
Načítání...