Stát se musí omluvit za Zemanův výrok o bývalém poradci Šarapatkovi, potvrdil soud

2 minuty
Události: Stát se má omluvit za Zemanův výrok o Šarapatkovi
Zdroj: ČT24

Stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Ve středu o tom pravomocně rozhodl odvolací pražský městský soud. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z Úřadu vlády v době, kdy ho Zeman vedl, odešel po dohodě. Za Zemanův výrok se musí omluvit ministerstvo financí, přímo hlavu státu totiž zažalovat nelze. Prezidentův mluvčí označil rozhodnutí soudu za Pyrrhovo vítězství.

Odvolací senát potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 z května loňského roku. Ministerstvo musí podle pravomocného rozhodnutí zaslat Šarapatkovi doporučený dopis s omluvou do sedmi dnů od právní moci rozsudku. Resort podle mluvčího Michala Žurovce vyčká na doručení písemného vyhotovení rozsudku a v zákonné dvouměsíční lhůtě zváží případné podání dovolání k Nejvyššímu soudu.

„Pokud prezident pronese ve veřejném projevu v televizní stanici nepravdivý výrok, zasáhl tím nepřiměřeným způsobem do dotčených práv dotyčné osoby, a tedy se dopustil nesprávného úředního postupu, za který stát nese zodpovědnost,“ řekl předseda senátu Lubor Veselý.

„Stát se má omluvit člověku, který se soustavně nenávistně vyjadřuje o prezidentu republiky, hovoří o smrti a v nezřízené zlobě sype jednu urážku za druhou. Říká se tomu Pyrrhovo vítězství,“ napsal na Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Šarapatka se v žalobě domáhal pouze omluvy, finanční odškodnění nežádal. „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost,“ řekl Zeman v roce 2017 v televizi.

Šarapatka podle žaloby v říjnu 2000 poslal vedoucímu Úřadu vlády výpověď a později s úřadem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru, což u soudu prokázal.

Za výroky o Peroutkovi v obdobném sporu se stát omlouvat nemusí

Ministerstvo financí v odvolání, které nyní soud zamítl, namítalo, že žalobce neprokázal nesprávnost úředního postupu. Zástupkyně resortu Lucie Nachtmanová upozornila, že v obdobném sporu mezi státem a vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu nepravomocně rozhodl, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem.

S tím ale Veselý nesouhlasil. Odkázal na judikaturu Nejvyššího soudu, podle které se za úřední postup považují i širší aktivity prezidenta. I když podle soudce není žádným právním způsobem upraveno, jak by měl prezident vystupovat v pořadech na soukromých televizních stanicích, mělo by podle něj z hlediska obecných zásad platit, že v těchto případech bude hlava státu vyslovovat pravdivé výroky.

Odmítl také argument ministerstva, že Zemanovy výroky byly hodnotící povahy. „Prezident sám o sobě konstatoval, že žalobce vyhodil pro neschopnost. To znamená, že se nejedná o žádný hodnotící soud ani úsudek, jedná se o pouhé konstatování toho, co prezident sám o sobě řekl, že v minulosti učinil, a ukázalo se, že tato skutečnost neodpovídá realitě, tedy že výrok je nepravdivý,“ dodal soudce.

Zdeněk Šarapatka
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš

Šarapatka rozhodnutí soudu uvítal. „Jsem velmi rád, že odvolací soud potvrdil, že prezident republiky Miloš Zeman nesmí sprostě lhát, nesmí urážet občany České republiky a musí dodržovat ústavu a zákony České republiky,“ komentoval rozhodnutí.

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD). Výpověď podle žaloby Šarapatka zdůvodnil ztrátou důvěry v čestnost, statečnost, pravdomluvnost a otevřený postoj tehdejšího premiéra ve vztahu ke kauze Olovo.

V současnosti působí Zdeněk Šarapatka jako publicista a politický komentátor, od roku 2015 je členem Rady České televize. Není členem žádné strany ani hnutí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Opozice kritizuje zákon o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 8 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 18 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 52 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 5 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 6 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...