Policisté navrhli obžalovat Janouška kvůli neoprávněným úhradám pro firmu Chambon

3 minuty
Události: Na Romana Janouška se valí další obžaloba
Zdroj: ČT24

Policisté chtějí poslat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi před soud kvůli transakcím kolem firmy Chambon. Ta údajně od zdravotních pojišťoven inkasovala neoprávněně velké úhrady za krevní testy. České televizi informaci potvrdil státní zástupce Alexandr Dadam z  Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

„Převzal jsem spisový materiál od policejního orgánu s návrhem na podání obžaloby na pět osob,“ řekl Dadam. „Dvě osoby jsou stíhány pro zločin podvodu, dvě pro zločin podvodu a zločin neoprávněného podnikání a jedna osoba pro trestný čin podílnictví,“ doplnil.

Za podílnictví je stíhaný právě Roman Janoušek, potvrdil jeho právník Lukáš Trojan. Hrozí mu tak až osm let vězení. Zbylé čtyři obviněné, mezi kterými figuruje i Janouškův spolupracovník Luboš Pašek, by pak soud mohl za podvod poslat do vězení až na deset let.

Trojan tvrdí, že Janoušek není obviněn z žádného jednání, které se týká úhrad pojišťoven pro firmu Chambon. „Podstata obvinění JUDr. Janouška spočívá v konstrukci, že ve společnosti Chambon, jejímž byl akcionářem, pobíral vysokou mzdu,“ vysvětluje advokát.

Zdůrazňuje, že podnikatel mzdu řádně danil a odváděl z ní zákonné odvody. Důvodem trvajícího obvinění je podle Trojana skutečnost, že Janoušek je veřejně známý a jde o snahu připoutat ke kauze pozornost médií.

Čtyři lidi spojené s Chambonem obvinili policisté z podvodu už v lednu 2017. Mezi nimi i podnikatele Paška nebo bývalého předsedu představenstva firmy Petra Ullricha. Chambon v letech 2009 až 2010 údajně získal od zdravotních pojišťoven neoprávněně velké úhrady za krevní testy pro nemocnice.

Server iRozhlas uvedl, že firma peníze inkasovala i přesto, že neměla žádné reference v oboru a na příslušná laboratorní vyšetření neměla potřebné vybavení. Škodu nakonec policie vyčíslila zhruba na 284 milionů korun, dalších 44 milionů zůstalo ve stadiu pokusu – pojišťovny tyto peníze totiž nevyplatily.

Současný trest má Janoušek přerušený

V březnu 2017 si pak obvinění z praní špinavých peněz vyslechl i Roman Janoušek, který měl v Chambonu podíl. Lobbista dostával z Chambonu pravidelné platby. A podle policie věděl, že pocházejí z trestné činnosti. V případě Janouška se ale v průběhu vyšetřování změnila právní kvalifikace – a to právě na trestný čin podílnictví.

Policie se na laboratoř zaměřila při rozsáhlé razii v roce 2013, při které policisté zasahovali i na Úřadu vlády. Chambon se několik měsíců po razii přejmenoval a nástupnická společnost synlab genetics zanikla v říjnu loňského roku.

Roman Janoušek byl v roce 2014 pravomocně odsouzen za to, že v opilosti způsobil dopravní nehodu, při které úmyslně srazil autem ženu. Soud mu nejprve uložil tříletý trest vězení za těžké ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Vrchní soud poté trest zpřísnil na 4,5 roku.

Janoušek do vězení nastoupil a za mřížemi pobýval do března 2016, kdy byl dočasně propuštěn kvůli zdravotnímu stavu. Podnikatel také žádal o odpuštění zbytku trestu, soud ale loni v létě při projednávání stížnosti konstatoval, že při nařízeném sledování se zjistilo, že Janoušek chodil bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii. Před dvěma dny se také Městský soud v Praze začal znovu zabývat Janouškovou žádostí o obnovu procesu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 3 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 4 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 5 hhodinami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 9 hhodinami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...