Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že pod vlivem alkoholu srazil před sedmi lety ženu v pražské Michli. Do brněnského vězení nastoupil v listopadu 2014, za mřížemi ale zatím strávil zhruba rok a čtvrt. Podle posudku olomoucké fakultní nemocnice u něj totiž po operaci hlavy existuje riziko těžkého poranění mozku, kvůli němuž by ho pobyt ve vězení ohrožoval na zdraví i životě.
Janoušek usiluje o prominutí zbytku trestu, s konečnou platností ale neuspěl letos v srpnu, když jeho snahu zamítl pražský vrchní soud. Potvrdil tak březnový verdikt pražského městského soudu. Jeho mluvčí Markéta Puci už na jaře uvedla, že podle soudce jsou vzhledem k Janouškovu aktuálnímu zdravotnímu stavu nadále splněny podmínky pro přerušení výkonu trestu, nikoliv však pro jeho úplné prominutí.
Sledování lobbisty
Vrchní soud navíc nechal v uplynulých měsících muže sledovat. Podle lékařských zpráv lobbistův stav vyžaduje „neustálý doprovod a dohled poučené osoby“, zdravotní komplikace ale podle zjištění policejních detektivů muži nebrání v aktivním společenském a sportovním životě – policisté ho zastihli bez doprovodu na plovárně nebo na cykloprojížďce.
„Odsouzený se při vystupování na veřejnosti chová přinejmenším konspirativně. Zakrývá si obličej a účelově mění vozidla,“ doplnili soudci. Vrchní soud v usnesení napsal, že „je dalek toho zlehčovat jakkoli zdravotní stav odsouzeného“, zároveň ale upozornil, že pojem terminální stadium „rozhodně neznamená, že by byl v konečné fázi života“ – specifikuje pouze charakter onemocnění, tedy jeho nevyléčitelnost.