Městský soud zamítl žádost lobbisty Janouška, který chtěl odpustit zbytek trestu

Lobbista Roman Janoušek si bude muset odpykat celý trest. Městský soud v Praze zamítl jeho žádost na upuštění od zbytku trestu ze zdravotních důvodů. Janoušek tvrdí, že je jeho onemocnění v konečném stádiu, na což soudu dokládal zdravotní posudky. Lobbista si už dříve stěžoval na komplikace po operacích hlavy.

Janoušek byl odsouzen na 4,5 roku, ve vězení zatím strávil zhruba rok a čtvrt. Od roku 2016 je ale na svobodě, soud mu trest přerušil kvůli komplikacím po operaci hlavy. Přerušení je však jen dočasné, do vězení by se tedy měl vrátit. 

Janoušek už dříve žádal o prominutí zbytku trestu, ani tehdy ovšem neuspěl. Ze zákona k tomu může dojít, jestliže soud zjistí, že odsouzený onemocněl nevyléčitelnou, životu nebezpečnou nemocí.  

O úplné upuštění od výkonu trestu žádal Janoušek nejprve Městský soud v Praze. Když to loni v květnu soud zamítl, podal Janoušek stížnost k vrchnímu soudu. I ten však jeho žádost loni v srpnu zamítl. Ve svém rozhodnutí mimo jiné uvedl, že Janoušek v podané stížnosti jen rekapituloval dříve provedené důkazy. Letos ale žádal Janoušek znovu.

Podle soudních znalců trpí lobbista nevyléčitelnou nemocí, čím ve své žádosti argumentoval. Podle městského soudu ale nelze vývoj zdravotního stavu odsouzeného předvídat s dostatečnou mírou spolehlivosti a stále existuje možnost, že by Janoušek mohl ve výkonu trestu pokračovat, „byť za výrazně ztížených podmínek“.

Opilý lobbista srazil před sedmi lety v autě ženu na přechodu

Podnikatel a lobbista skončil ve vězení kvůli nehodě z roku 2012. Tehdy v opilosti úmyslně srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Profil

Roman Janoušek

Pražský rodák Roman Janoušek v mládí sice pracoval jako číšník, v 90. letech ale vystudoval práva na Univerzitě Karlově a v roce 2003 získal titul JUDr.

Současně se studiem podnikal v realitách a také vyhrál výběrové řízení na provozování kina Blaník v Praze na Václavském náměstí, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. Na nich se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl známým odborníkem na drogovou problematiku.

Janoušek sám sebe v tisku charakterizoval jako „politického podnikatele“. Často se o něm ale psalo spíše jako o tzv. kmotrovi s úzkými vztahy zejména s pražskými občanskými demokraty. Deník Mladá fronta DNES zveřejnil v roce 2012 odposlechy, které tehdy byly pět let staré a podle deníku z nich vyplývalo, že měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na pražském magistrátu.

Janoušek byl také jedním z účastníků výletu na golf do Dubaje z počátku roku 2011, kam cestoval spolu s tehdejším ředitelem ČEZu Martinem Romanem, významným poslancem za ODS Pavlem Suchánkem, generálním ředitelem Českých drah Petrem Žaludou, ředitelem pražského dopravního podniku Martinem Dvořákem a ředitelem plzeňské Škody Transportation Tomášem Krskem. Blízko měl i k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi, který je od roku 2013 obviněn ze zneužití pravomoci kvůli kauze, ve které se podle současných žalobců pokusil uchránit Janouška od stíhání.

V březnu 2012 Janoušek narazil svým vozem na křižovatce v Praze do auta jedenapadesátileté ženy. Od nehody ujel, ale když krátce poté zastavil na červenou, řidička jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel a ženu srazil. Za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky dostal pravomocný trest 4,5 roku. Do vězení nastoupil v listopadu 2014, zůstal v něm do března 2016. Poté měl trest opakovaně přerušen ze zdravotních důvodů, žádost o prominutí zbytku trestu ale soud zamítl.