Soud zamítl Janouškovu žádost o prominutí zbytku trestu. Do vězení se ale zatím nevrátí

Městský soud v Praze v neveřejném zasedání zamítl žádost odsouzeného lobbisty Romana Janouška o upuštění od výkonu zbytku trestu. Podle soudu nelze předvídat vývoj zdravotního stavu a je stále možné, že by se Janoušek do vězení mohl vrátit. To se ale zatím nestane, soud mu v květnu trest o dva roky odložil. Rozhodnutí není pravomocné, Janoušek se proti němu může odvolat.

Video Studio ČT24
video

Soud Janouškovi neodpustil zbytek trestu

„Soud ve svém rozhodnutí konstatuje, že ačkoliv se v případě odsouzeného jedná o nevyléčitelnou životu nebezpečnou nemoc, nelze s dostatečnou mírou spolehlivosti předvídat vývoj zdravotního stavu odsouzeného,“ uvedla mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Podle soudu tak stále existuje možnost, že by Janoušek mohl ve výkonu trestu pokračovat, byť za výrazně ztížených podmínek. Soud vzal také v úvahu, že si odsouzený odpykal pouze menší část uloženého trestu.

Prominutí trestu má být podle soudu výjimečný nástroj, pro který ale v tomto případě není důvod. „Soud neshledal natolik výjimečné a závažné skutečnosti, které by upuštění od zbytku výkonu trestu odnětí svobody umožňovaly,“ řekla mluvčí. Soud také přihlédl k charakteru trestné činnosti a tomu, že by prominutím skončila možnost v budoucnu trest vymáhat.

Ze 4,5 roku si odeseděl rok a půl

Janoušek byl pravomocně odsouzen na čtyři a půl roku za to, že v březnu 2012 srazil autem ženu a ujel. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Do vězení nastoupil v listopadu 2014, strávil tam necelého půldruhého roku. V březnu 2016 dosáhl kvůli špatnému zdravotnímu stavu přerušení výkonu trestu, trest mu na rok a tři čtvrtě přerušili. Janoušek si opakovaně stěžoval na zdravotní komplikace po operacích hlavy. 

Brněnský krajský soud pak loni v listopadu zamítl další Janouškovu žádost o přerušení trestu. Zároveň ale uvedl, že zdravotní prognóza nepředpokládá zlepšení a Janoušek by měl situaci řešit žádostí o upuštění od zbytku trestu. Lobbistův advokát ji podal a Janoušek se v určeném termínu do věznice nevrátil. 

Vedle toho si Janoušek podal i žádost o odložení výkonu trestu, dokud nebude v jeho věci rozhodnuto. Žádost řešil Krajský soud v Brně a ten s ohledem na zdravotní stav lobbisty letos v květnu rozhodl o dvouletém odkladu jeho návratu do vězení.

Rozhodnutí není pravomocné. Janoušek proti němu může podat stížnost, kterou by řešil Vrchní soud v Praze. Podle mluvčí městského soudu Markéty Puci tak zatím neučinil.

Roman Janoušek u soudu
Profil

Roman Janoušek

Pražský rodák Roman Janoušek v mládí sice pracoval jako číšník, v 90. letech ale vystudoval práva na Univerzitě Karlově a v roce 2003 získal titul JUDr.

Současně se studiem podnikal v realitách a také vyhrál výběrové řízení na provozování kina Blaník v Praze na Václavském náměstí, kde se mimo jiné pořádaly protidrogové přednášky. Na nich se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl známým odborníkem na drogovou problematiku.

Janoušek sám sebe v tisku charakterizoval jako „politického podnikatele“. Často se o něm ale psalo spíše jako o tzv. kmotrovi s úzkými vztahy zejména s pražskými občanskými demokraty. Deník Mladá fronta DNES zveřejnil v roce 2012 odposlechy, které tehdy byly pět let staré a podle deníku z nich vyplývalo, že měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na pražském magistrátu.

Janoušek byl také jedním z účastníků výletu na golf do Dubaje z počátku roku 2011, kam cestoval spolu s tehdejším ředitelem ČEZu Martinem Romanem, významným poslancem za ODS Pavlem Suchánkem, generálním ředitelem Českých drah Petrem Žaludou, ředitelem pražského dopravního podniku Martinem Dvořákem a ředitelem plzeňské Škody Transportation Tomášem Krskem. Blízko měl i k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi, který je od roku 2013 obviněn ze zneužití pravomoci kvůli kauze, ve které se podle současných žalobců pokusil uchránit Janouška od stíhání.

V březnu 2012 Janoušek narazil svým vozem na křižovatce v Praze do auta jedenapadesátileté ženy. Od nehody ujel, ale když krátce poté zastavil na červenou, řidička jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel a ženu srazil. Za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky dostal pravomocný trest 4,5 roku. Do vězení nastoupil v listopadu 2014, zůstal v něm do března 2016. Poté měl trest opakovaně přerušen ze zdravotních důvodů, žádost o prominutí zbytku trestu ale soud zamítl.