Temelín po opravách připojil první blok. Na plný výkon se dostane o víkendu

Jaderná elektrárna Temelín v pátek po poledni připojila první blok k přenosové soustavě. Blok již vyrábí elektřinu, na plný výkon by se měl dostat o víkendu, informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Provozní personál odstavil blok 24. prosince, protože bylo potřeba opravit část chlazení generátoru v nejaderné části elektrárny. 

Že je potřeba udělat opravy v části chlazení generátoru, zjistili energetici po krátké předvánoční odstávce prvního bloku. Temelín 20. prosince odpojil na tři dny první blok, protože společnost ČEPS potřebovala opravit vedení velmi vysokého napětí Dasný–Slavětice. 

Rozsah oprav na generátoru se zpřesnil poté, co zařízení vychladlo. „Náš dodavatel, firma Brush, přetěsnil průchodku v systému chlazení generátoru a ČEZ Energoservis vyměnil část potrubí v pomocném hospodářství generátoru. Z hlediska spotřeby elektřiny byly Vánoce pro práce výhodné, z hlediska pracovních kapacit to bylo náročnější. Díky vstřícnosti a výborné práci našich dodavatelů jsme vše potřebné zvládli v nejkratší možné době,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml. 

ČEZ i s dodavateli zapojil do prací 80 lidí. Firma Brush musela z Plzně do Temelína vyslat šestičlenný tým lidí, 15 lidí povolala do práce společnost Doosan Škoda Power, která upravovala nastavení turbíny.

Podle Svitáka se zákazníků nižší výkon nedotkl, protože o Vánocích je spotřeba elektřiny asi o třetinu nižší než po zbytek roku.