Home Credit si najal agenturu, aby vylepšila obraz Číny v Česku, zjistilo Aktuálně.cz

Úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera si najala PR agenturu C&B Reputation Management, která měla podle informací serveru Aktuálně.cz zlepšit obraz čínského komunistického režimu u české veřejnosti.

Firma vytvořila síť odborníků, novinářů a politiků, z nichž někteří ani nemuseli vědět, čeho jsou součástí. Založila například tlumočníkovi prezidentů Vítu Vojtovi institut věnující se Číně nebo si účtovala napadání a monitoring kritiků čínského režimu, napsali autoři článku. Ředitel agentury Tomáš Sazima uvedl, že cílem jejich práce nebylo manipulovat veřejné mínění.

„Smyslem je moderovat debatu o Číně, vnášet do ní relevantní prvky. Aby se vyrovnala z extrému, který tady je. Protože to, co tu vůči Číně a její reputaci je, je humus,“ řekl Aktuálně Sazima. Ředitel komunikace společnosti Home Credit Milan Tománek se k případu zatím nevyjádřil.

Server: Vznikla síť politiků, ekonomů a expertů

Bezpečnostní informační služba přitom považuje šíření vlivu Číny v Česku za jednu z největších bezpečnostních hrozeb. „Home Credit, patřící Petru Kellnerovi, proplatil téměř dva tisíce hodin práce PR agentuře, aby pomáhala těm, kteří se v českých médiích čínského režimu zastávají. A naopak útočila na kritiky nedemokratického státu,“ uvedlo Aktuálně.cz.

Skrytě tak podle serveru vznikla síť složená z politiků, ekonomů či nezávisle vystupujících expertů na Čínu, kterou najatá PR agentura koordinovala. Řada z nich přitom nemusela vědět, jakou roli v plánu Home Creditu mají.

Peníze pro Sinoskop 

Z výkazů práce agentury C&B podle Aktuálně vyplývá, že Home Credit například tajně zorganizoval vznik a činnost institutu nazvaného Sinoskop – Institut pro současnou Čínu. Podle obchodního rejstříku ho oficiálně letos v červnu založil sinolog Vít Vojta, který působí také jako tlumočník českých politiků v Číně včetně prezidenta Miloše Zemana. Vojta tvrdí, že se snaží prosazovat konstruktivní pohled na Čínu, na rozdíl od Sinopsisu. Projekt Sinopsis, který dění v Číně popisuje kriticky, je složený hlavně z expertů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Server Aktuálně.cz uvedl, že pro Kellnerův byznys jsou dobré vztahy s Čínou klíčové. Společnost Home Credit získala v roce 2014 za podpory vrcholných českých politiků celostátní licenci, která jí umožňuje v miliardové velmoci poskytovat lidem nebankovní půjčky.

Kritiku části akademické obce nedávno vyvolala chystaná spolupráce společnosti Home Credit s Univerzitou Karlovou v Praze. Firma měla škole po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Home Credit nakonec po protestech od smlouvy odstoupil.

Pod výkazy práce, které na desítkách stran detailně rozepisují činnost, kterou pro Home Credit prováděla agentura C&B, je podepsán její ředitel a menšinový vlastník Tomáš Sazima, který v minulosti dělal PR například straně LEV21 Jiřího Paroubka nebo ČSSD, uvádí Aktuálně.cz. Většinovým vlastníkem je Tomáš Jirsa, někdejší byznysový partner mluvčího PPF Radima Ochvata a jednatel firmy stojící za zpravodajským webem Info.cz.

Deníku N pak potvrdily dva vysoce postavené zdroje, že jednatel a vydavatel Info.cz Tomáš Jirsa ve společnosti končí. Stalo se tak údajně poté, co server Aktuálně.cz svá zjištění zveřejnil. „K informaci se nebudu nyní vyjadřovat. Info.cz chystá vyjádření,“ řekl šéfredaktor serveru Michal Půr.