Demonstrující studenti vyklidili Karolinum. Karlova univerzita slíbila aktivitu při řešení klimatické změny

Protestující studenti Karlovy univerzity skončili okupační stávku a vyklidili Karolinum. Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu, se po tříhodinovém jednání dohodli s akademickým senátem. Stáhli také požadavek, aby akademický senát inicioval odvolání rektora Tomáše Zimy, na jeho odchodu ale dál trvají. Na úklid budovy dohlíželi zástupci univerzity, vše se dělo bez konfliktů.

Stávkující studenti v Karolinu
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Akademický senát na základě požadavků protestujících přijal usnesení, že Karlova univerzita bude iniciativní při řešení problému klimatické změny. V budově rektorátu v Karolinu byla od minulého týdne asi dvacítka vysokoškoláků, proti jejich protestu vznikla petice, kterou od neděle podepsalo přes sto čtyřicet posluchačů a absolventů univerzity.

Předsednictvo akademického senátu v pondělí vpodvečer vyzvalo studenty k ukončení okupační stávky a navrhlo jim, aby přišli o svých požadavcích diskutovat do příslušných odborných komisí. Demonstranti nejprve označili požadavky za ultimativní, po několikahodinovém jednání sami přišli s požadavkem, aby akademický senát usiloval o odvolání Zimy a o klimatickou neutralitu Karlovy univerzity do roku 2022.

Po dalším jednání protestující požadavky zmírnili a dohodli se s představiteli akademického senátu na konečném znění stanoviska, které předsednictvo senátu obratem schválilo.

Stanovisko uvádí, že „předsednictvo Akademického senátu Univerzity Karlovy bere vážně požadavky týkající se klimatu předložené iniciativou Univerzity za klima a vyzývá vedení Karlovy univerzity, aby projevilo iniciativu při jejich naplňování“. Prorektor Jan Royt následně řekl, že vedení Karlovy univerzity výzvě vyhoví.

Bezprostředně po uzavření dohody vyšli demonstranti na nádvoří Karolina, kde se shlukli do hloučku, slavili a vykřikovali „vítězství“ a „svoboda“. Zhruba o 45 minut později začali vyklízet ležení u vrátnice rektorátu a snímat plakáty vyvěšené na budově i na oplocení areálu.

Stávka trvala od minulé středy

Prostory vestibulu v Karolinu, kde sídlí rektor a centrální orgány Karlovy univerzity, obsadili studenti minulý týden ve středu. Předtím strávili jeden den a noc v budově Filozofické fakulty Karlovy univerzity, kde stávkovali za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Svůj protest směřovali k vládě, po přesunu do Karolina ho ale namířili hlavně proti rektorovi Zimovi.

Univerzita Karlova má kolem 45 tisíc studentů. V budově rektorátu demonstrovaly dvě desítky lidí, někteří z nich uváděli, že studují na jiné vysoké škole než Karlově univerzitě. V pondělí se většina z nich odmítla vyjádřit k dotazům zástupců akademického senátu, na které vysoké škole studují.