Je potřeba žádat? Jak stihnout peníze vyčerpat? Manuál radí, jak na rodičovskou po jejím zvýšení

Zákon navyšující rodičovský příspěvek míří do Senátu. Ten o něm rozhodne čtvrtého prosince. Pokud pak novelu podepíše prezident, vzroste základní rodičovský příspěvek ze současných 220 na 300 tisíc korun. V případě vícerčat pak z nynějších 330 na 450 tisíc korun. Mnozí rodiče ale stále nemají jasno, za jakých podmínek na navýšenou částku dosáhnou a ministerstvu práce a sociálních věcí chodí denně stovky dotazů. Resort proto vydal manuál, který odpovídá na základní otázky.

Video Události
video

Události: Rodičovský příspěvek se od příštího roku zřejmě zvýší

Podle dat Úřadu práce pobírá v současnosti rodičovský příspěvek asi 287 tisíc lidí. Zhruba padesáti tisícům tento nárok skončí v průběhu roku 2020 kvůli dovršení čtyř let dítěte. Nárok na vyšší příspěvek tak mají i rodiče těchto dětí. Přesná částka, na kterou dosáhnou, se odvíjí od předchozího příjmu a počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin potomka.

Novela také zvyšuje měsíční limit pro umístění dětí mladších dvou let do jeslí nebo dětské skupiny na 92 hodin. Rodiče v tomto případě nepřijdou o daný příspěvek. Docházka staršího dítěte dvou let se nesleduje. 

Žádost není potřeba

O peníze navíc v případě potvrzení zákona přitom není potřeba žádat. Celková částka se všem, kterých se to bude týkat, zvedne automaticky. Rodinám přijde poté, co novelu podepíše prezident, informativní dopis.

Dále přitom budou platit současná pravidla, že měsíční příspěvek nemůže přesáhnout 70 procent předchozího hrubého měsíčního příjmu. Rodiče, kteří už přídavek pobírají, tedy v lednu 2020 nedostanou jednorázově 80 tisíc korun navíc, ale tato částka bude rozdělena v závislosti na tom, jak má konkrétní rodič systém výplat nastavený.

V případě, že rodič pobírá měsíční příspěvek 10 tisíc korun, bude ho pobírat o osm měsíců déle, aby dosáhl na oněch 80 tisíc, o něž se navýší. Na příspěvek ale rodič ztrácí nárok se čtvrtými narozeninami dítěte. Pokud je tedy dítě oslaví ještě během těchto „bonusových“ měsíců, zbytek nevybraných peněz propadne státu.

Aby se to nestalo, musí lidé požádat o navýšení. To provází již platná pravidla. „Změnu volby výše rodičovského příspěvku lze učinit jedenkrát za tři měsíce. Jestliže rodič žádal o změnu výše příspěvku před více než třemi měsíci, je možné částku upravit,“ přiblížila už dříve mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

O změnu volby ovšem nelze žádat zpětně. „Pokud chce rodič změnit výši například od ledna, musí o změnu v lednu požádat. Jinak může být provedena až od měsíce, ve kterém o ni požádal, v případě, že uplynuly tři měsíce od poslední volby,“ dodala Beránková.

Kdo dočerpá v prosinci, nemá na vyšší příspěvek nárok

Pozor by měli dávat i rodiče, kteří současnou částku 220 tisíc korun mají dočerpat v tomto roce. Na navýšený příspěvek totiž budou mít nárok jen ti, kteří na výplatu měsíční částky dosáhnou v lednu 2020. I tento problém lze řešit úpravou měsíčních výplat podle výše popsaných pravidel.

„Všichni příjemci rodičovského příspěvku, kterých se úprava dotkne, obdrží po zveřejnění novely zákona o státní sociální podpoře ve Sbírce zákonů od Úřadu práce informativní dopis, ve kterém najdou veškeré potřebné informace,“ potvrdila Beránková.

Na rodičovský příspěvek má nárok každý rodič, kterému se narodí dítě, případně ho adoptuje. V případě, že má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, může začít příspěvek pobírat po ní. V opačném případě lze rodičovský příspěvek pobírat ihned po narození dítěte. Je třeba o něj zažádat na Úřadu práce a lze ho pobírat do dovršení čtyř let dítěte.

Navýšení příspěvku neovlivňuje současnou praxi žádání o peníze. Noví žadatelé tedy nadále musí vyplnit žádost o rodičovský příspěvek a potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku. Jejich vzory si mohou stáhnout na webu Úřadu práce.

S otázkami na čerpání příspěvku se rodiče mohou obracet na některé pobočky Úřadu práce. Ty pořádají každý týden speciální setkání, která se konají vždy ve čtvrtek. „Společně s ministerstvem práce a sociálních věcí přijímá Úřad práce průběžné taková opatření, aby zajistil maximální průběh přijímání žádostí. V současné době jde hlavně o to, aby se rodiče dozvěděli, co se vlastně děje,“ uvedla Beránková. 

Základní odpovědi jsou na webu ministerstva práce, řada rodičů se ale obrací i na určený e-mail, nebo přichází na pobočky. Podle resortu jde o několik set dotazů denně.